նախ եւ առաջ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին զեկույցների համար եւ նշել, որ ինձ համար պատիվ է ուղերձ հղել այս հարգելի լսարանին:
Նախորդ տարին չափազանց բարդ էր բոլորիս համար: Մենք ստիպված էինք պայքարել համավարակի դեմ եւ դեռ միասնական պայքար ենք մղում հաղթահարելու այն բոլոր մարտահրավերները, որոնց բախվում ենք մինչ օրս:
Դժբախտաբար, անցյալ տարի Հայաստանը ստիպված էր պայքարել երկու ճակատով. մեկը՝ անտեսանելի մահացու վարակի դեմ, իսկ մյուսը իրական պատերազմում՝ Արցախը պաշտպանելու համար:
Ադրբեջանը սանձազերծեց ագրեսիա Արցախի եւ նրա ժողովրդի նկատմամբ համավարակի ընթացքում՝ Թուրքիայի եւ Թուրքիայի աջակցությամբ օտարերկրյա ահաբեկիչների անմիջական ներգրավմամբ, անտեսելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հրատապ կոչին՝ աշխարհի բոլոր անկյուններում համաշխարհային հրադադար հաստատելու  եւ  համամարդկային վտանգի չեզոքացման վրա կենտրոնանալու մասին:
Հակառակ միջազգային հանրության կոչերին, Ադրբեջանը, կարծես, առիթից օգտվեց:
Պատերազմն ակնհայտորեն շատ բացասական ազդեցություն ունեցավ COVID-19 դեպքերի աճի վրա: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ պատերազմը հանգեցրեց ակտիվ դեպքերի աճի մինչեւ 400%, ինչը 5 անգամ գերազանցում է պատերազմից առաջ եղած արդյունքները: Չափազանց խոսուն է, որ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի կենտրոնական հիվանդանոցի վրա օգտագործեց գերճշգրիտ բալիստիկ հրթիռներ:
Ադրբեջանը միշտ ունեցել  է ցեղասպան եւ ֆաշիստական գաղափարախոսություն եւհայտնի է մարդու իրավունքների վատ ցուցանիշներով, նույնիսկ առանց իր ռազմական հանցագործությունների եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների ընդարձակ ցուցակի: Մինչ օրս Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվում է պահպանել Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հայտարարության պայմանները, համաձայն որի՝ «Տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում»: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվում է ազատել հայ ռազմագերիներին եւ մինչ օրս հերքում է նրանց գոյությունը: Մենք հայցում ենք ձեր ուշադրությունը այս կապակցությամբ եւ կոչ ենք անում Եվրանեսթին հետեւել ատելության քարոզին եւ հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության դրսեւորման դեպքերին, ներառյալ` բարձրագույն քաղաքական մակարդակում:
Կցանկանայի շեշտել, որ մեր պատվիրակությունը գնահատում է բազմաբնույթ համագործակցությունը, եւ կարծում եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք միասին հաղթահարել բազմաթիվ մարտահրավերներ:
Վերջում ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին եւ Եվրանեսթ ԽՎ-ին՝ արդյունավետ համագործակցության համար եւ հավաստիացնել, որ մեր պատվիրակությունը  պատրաստ է արդյունավետ եւ հուսալի համագործակցության:

Уважаемый председательствующий,
прежде всего хотел бы поблагодарить своих коллег за их доклады и отметить, что для меня большая честь обратиться к этой уважаемой аудитории.
Прошлый год был для всех нас очень сложным. Нам пришлось бороться с пандемией, и мы все вместе боремся для преодоления всех проблем, с которыми еще сталкиваемся.
К сожалению, в прошлом году Армении пришлось воевать на два фронта – против невидимой смертельной инфекции и в   реальной войне по защите Арцаха.
Азербайджан развязал агрессию против Арцаха и его народа во время пандемии при непосредственном участии Турции и поддерживаемых ею иностранных террористов, игнорируя настоятельный призыв Генерального секретаря ООН к прекращению огня во всех уголках мира и сосредоточению внимания на нейтрализации глобальной угрозы.
Вопреки призывам международного сообщества, Азербайджан, кажется, воспользовался случаем.
Очевидно, война крайне негативно повлияла на рост случаев COVID -19. Статистика показывает, что война привела к увеличению числа активных случаев до 400%, что в 5 раз больше довоенных результатов. Весьма показательно, что в ходе войны Азербайджан использовал высокоточные баллистические ракеты, целясь в центральную больницу в Степанакерте, столице Нагорного Карабаха.
Азербайджан привержен геноцидальной и фашистской идеологии, известен своими худшими показателями по правам человека, даже без обширного списка военных преступлений и нарушений международного гуманитарного права. До сих пор правительство Азербайджана отказывается придерживаться условий заявления о прекращении огня, подписанного 9 ноября 2020 г. премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана, согласно которому «происходит обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами, а также телами погибших». Тем не менее   правительство Азербайджана отказывается освободить армянских военнопленных и до сих пор отрицает их существование. В этой связи мы привлекаем ваше внимание и призываем Евронест проследить за проявлениями случаев пропаганды ненависти и нетерпимости в отношении армян, в том числе на самом высоком политическом уровне.
Хотелось бы подчеркнуть, что наша делегация ценит многогранное сотрудничество, и, полагаю, совместными усилиями мы вместе сможем преодолеть многие вызовы.
В заключение хочу поблагодарить ЕС и ПА Евронест за плодотворное сотрудничество и заверить вас, что наша делегация готова к эффективному и надежному сотрудничеству.