Պատգամավոր Նարեկ Գրիգորյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում բարձրացրեց սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական որսի չափաքանակների սահմանափակ լինելու հարցը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանի խոսքով՝ կենսառեսուրսի պահպանման խնդիր կա: Արդյունագործական որսի մաքսիմալ չափաքանակը կազմել է 250 տոննա, որը հավասարապես բաժանվել է հայտ ներկայացրած ձկնորսների միջեւ:
«Ժամանակին չկարգավորված քանակով խեցգետին հանվեց, եւ երկար տարիներ այդ տեսակը գոյություն չուներ: Չստանանք նույնը սիգի պարագայում: Սա է մեր նպատակը՝ մաքսիմալ սահմանափակել արդյունագործական ձկնորսության ծավալները»,-ասաց նախարարի տեղակալը:

At April 9 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment , the deputy Narek Grigoryan raised a question on limited quantities of industrial fishing for whitefish (sig).
According to the RA Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan, there is a problem of bio resource preservation. The maximum quantity of industrial fishing has been 250 tons which has been equally divided between the fishermen who had submitted a bid.
“There was a time when an unregulated number of crayfish was taken out and that kind did not exist for a long time. We should not allow it again in case of whitefish. This is our aim to maximally restrict the volumes of industrial fishing,” the Deputy Minister said.