Պատգամավոր Նարեկ Գրիգորյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում բարձրացրեց սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական որսի չափաքանակների սահմանափակ լինելու հարցը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանի խոսքով՝ կենսառեսուրսի պահպանման խնդիր կա: Արդյունագործական որսի մաքսիմալ չափաքանակը կազմել է 250 տոննա, որը հավասարապես բաժանվել է հայտ ներկայացրած ձկնորսների միջեւ:
«Ժամանակին չկարգավորված քանակով խեցգետին հանվեց, եւ երկար տարիներ այդ տեսակը գոյություն չուներ: Չստանանք նույնը սիգի պարագայում: Սա է մեր նպատակը՝ մաքսիմալ սահմանափակել արդյունագործական ձկնորսության ծավալները»,-ասաց նախարարի տեղակալը:

9 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы депутат Н.Григорян поднял вопрос об ограничении объемов промышленного промысла сига.
По словам заместителя министра окружающей среды РА Т.Симоняна, существует проблема сохранения биоресурса. Максимальный объем промышленного улова составлял 250 тонн, который равномерно распределялся между подавшими заявки рыбаками.
«В свое время было выловлено нерегулируемое количество раков, и этот вид не существовал в течение многих лет. Не получилось бы того же самого с сигом. Наша цель – максимально ограничить объемы промышленного рыболовства», - заметил замминистра.