ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ քննարկվեց ««Թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» 2000 թվականի նոյեմբերի 30-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Արձանագրությունը ստորագրվել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջեւ: Այն արդեն ուժի մեջ է մտել Բելառուսի, Ղազախստանի, Մոլդովայի եւ Տաջիկստանի համար:
Փոխոստիկանապետը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն կատարելագործելու թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը: Նախագծով լրացվում են օգտագործվող հասկացությունների սահմանումները, ավելացվում պետությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակմանն ուղղված դրույթները: «Բացի այդ, նախատեսվում է համատեղել իրավական հիմքերը՝ օպերատիվ հետախուզական եւ այլ միջոցառումների անցկացման նպատակով, օպերատիվ քննչական խմբեր ստեղծելու եւ միջոցառումների շրջանակն ընդլայնելու հետ»,- ասաց Արա Ֆիդանյանը:
Արձանագրության վավերացումը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության եւ Սահմանադրական դատարանի կողմից:
Նշվեց, որ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրության վավերացումը կամ հաստատումը Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության առումով նպատակահարմար է:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, կարեւորելով  վավերացման անհրաժեշտությունը, կոչ արեց գործընկերներին կողմ քվեարկել նախագծին:

At April 9 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the draft law on Ratifying the Protocol on Making Amendments to the Agreement of 30 November 2000 on Interaction and Cooperation of the CIS Member States in the Fight Against Illicit Trafficking in Drugs, Psychotropic Substances and Components was debated presenting by the RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan.
The protocol has been signed between the governments of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan and the Russian Federation. It has already entered into force for Belarus, Kazakhstan, Moldova and Tajikistan.
The Deputy Head of Police noted that the proposed amendments are aimed at improving Cooperation of the CIS Member States in the Fight Against Illicit Trafficking in Drugs, Psychotropic Substances and Components.
The ratification of the protocol was approved by the RA Government and the Constitutional Court.
It has been stated that the ratification of the protocol on Amending the Agreement or approval in terms of pursuing Armenia’s foreign policy is expedient.
The co-rapporteur, the NA deputy Armen Khachatryan highlighting the necessity of ratification called on his colleagues to vote for the bill.