ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ քննարկվեց ««Թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» 2000 թվականի նոյեմբերի 30-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Արձանագրությունը ստորագրվել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջեւ: Այն արդեն ուժի մեջ է մտել Բելառուսի, Ղազախստանի, Մոլդովայի եւ Տաջիկստանի համար:
Փոխոստիկանապետը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն կատարելագործելու թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը: Նախագծով լրացվում են օգտագործվող հասկացությունների սահմանումները, ավելացվում պետությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակմանն ուղղված դրույթները: «Բացի այդ, նախատեսվում է համատեղել իրավական հիմքերը՝ օպերատիվ հետախուզական եւ այլ միջոցառումների անցկացման նպատակով, օպերատիվ քննչական խմբեր ստեղծելու եւ միջոցառումների շրջանակն ընդլայնելու հետ»,- ասաց Արա Ֆիդանյանը:
Արձանագրության վավերացումը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության եւ Սահմանադրական դատարանի կողմից:
Նշվեց, որ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրության վավերացումը կամ հաստատումը Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության առումով նպատակահարմար է:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, կարեւորելով  վավերացման անհրաժեշտությունը, կոչ արեց գործընկերներին կողմ քվեարկել նախագծին:

9 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам  обороны и безопасности заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян представил проект закона о ратификации протокола по поправкам к Соглашению от 30 ноября 2000 г. «О сотрудничестве государств-участников СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, психотропных веществ и их компонентов».
Протокол подписан между правительствами Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана и Российской Федерации. Он уже вступил в силу для Беларуси, Казахстана, Молдовы и Таджикистана.
Заместитель начальника полиции отметил, что предлагаемые изменения направлены на улучшение сотрудничества между странами СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, психотропных веществ и их компонентов. Проект дополняет определения используемых понятий, добавляет положения об обмене информацией между государствами. «Кроме того, планируется совместить правовые основы для проведения оперативно-розыскных и других мероприятий с созданием оперативно-розыскных групп и расширением масштабов мероприятий», - пояснил А.Фиданян.
Ратификация протокола одобрена Правительством РА и Конституционным Судом.
Отмечено, что ратификация или утверждение протокола о внесении изменений в соглашение целесообразно в русле внешней политики Армении.
Содокладчик депутат НС А.Хачатрян, подчеркнув необходимость ратификации, призвал коллег проголосовать за документ.