ԱԺ այգում գարնանային զարթոնք է
Գարնան բացվելուն պես Ազգային ժողովի այգում բարեկարգման աշխատանքներ են: Վաղ առավոտից խորհրդարանի այգու ամբողջ տարածքում  ԱԺ աշխատակազմի ամենաքչախոս աշխատակիցները՝ այգեպանները, նոր բուսատեսակներ են հանում ջերմոցներից ու տնկում նախօրոք մշակված  հողերում: Այգեգործները հոգատարությամբ մաքրում, փխրեցնում են հողը, հնձում խոտածածկ հատվածները, էտում ծառերն ու նոր կյանք հաղորդում Երեւանի ամենագեղեցիկ այգիներից մեկին: Այգեպան Սիմա Աբգարյանն ամբողջ ձմեռ հետեւել է բույսերի տրամադրությանն ու ախորժակին:
Աշնանը տարհանված ու ամբողջ ձմեռ ջերմոցում խնամքով պահված բուսատեսակները մասնագետները նորից բերում են արեւի անմիջական շողերի ներքո տնկելու: Բույսերը շատ զգայուն են, այգեպանները գիտեն նրանցից յուրաքանչյուրի բնավորությունը, հողում տնկելիս հաշվի են առնում բոլոր դետալները`  եղանակային պայմաններից մինչեւ ստվերի առկայություն:
Գորգային ձեւավորումների համար ջերմոցն արդեն լքել են ագավաները եւ յուկաները: Այս տեսակները ցրտադիմացկուն չեն, նրանց հայրենիքում միշտ տաք է: Մերձարեւադարձային բույսերի խնամքի հարցում ԱԺ աշխատակիցները մասնագիտացած են, մինչ օրս ոչ մի բույս չի ցրտահարվել: Ավելին՝ ագավաները ձմռան ընթացքում հասցրել են նույնիսկ բազմանալ:
Ծառատեսակների շարքում իր յուրահատուկ տեղն ունի Կարմիր գրքում գրանցված մանուշակագույն հուդայածառը: Չնայած ոչ տրամադրող անվանը՝ հուդայածառն այգում այլ ծառերի հետ բավականին հաշտ է ապրում:
Այլ ծառերի շարքում կան աշխարհի ամենաբարձր ու սլացիկ սեկվոյաները, մետաքսե ակացիաները:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց այգեգործ Սիմա Աբգարյանը, ջերմոցային բուսատեսակները հաճախ գեղեցկացնում են ոչ միայն այգին, այլեւ ԱԺ աշխատասենյակները: Այգեպանը չի բողոքում խորհրդարանի աշխատակիցներից, ասում է՝ խնամքով եւ սիրով են մշակում սենյակային բույսերը: Սակայն լինում են դեպքեր, երբ ծաղիկները հատուկ հոգատարության կարիք են զգում: Այդ պարագայում բույսերը նորից գալիս են հարազատ ջերմոց եւ «վերակենդանացվում»՝ հատուկ ջերմաստիճանի պայմաններում: Հետո աշխատասենյակ վերադառնալու պայմանով:
Այգու հարդարման աշխատանքներում ներգրավված է 10 այգեպան: Նրանք աշխատանքի որեւէ բաժանում չունեն: Հավասարապես էտում են ծառերը, խնամում բույսերն ու ջրում այգին:

В парке НС – весеннее пробуждение
С наступлением весны проводится благоустройство парка НС. С утра садовники вывозят новые растения из теплиц и сажают их на заранее обработанных землях на всей территории парламентского парка. Садовники тщательно очищают, вспахивают почву, косят траву, подрезают деревья и дают новую жизнь одному из самых красивых парков Еревана. Садовод Сима Абгарян всю зиму ухаживает за растениями.
Растения, занесенные осенью в теплицы и бережно хранившиеся там всю зиму, специалисты вывозят для посадки под прямые солнечные лучи. Растения очень чуткие, садоводы знают характер каждого из них, при посадке в грунт учитывают все детали, от погодных условий до наличия тени.
Агавы и юкки уже покинули теплицу для «ковровых» оформлений. Эти виды не морозостойки, ведь на их родине всегда тепло. Персонал НС специализируется на уходе за субтропическими растениями, до сих пор   ни одно растение не было обморожено. Более того, агавы зимой даже успели размножиться.
Среди пород деревьев особое место занимает занесенное в Красную книгу Иудейское дерево, гармонично сочетающееся с другими зелеными насаждениями.
Привлекают внимание в парке самые   высокие и стройные в мире секвойи, шелковые акации.
С.Абгарян сообщила, что тепличные растения нередко украшают не только парк, но и служебные комнаты, добавив, что сотрудники парламента заботятся о   комнатных растениях. Однако бывает, что цветы нуждаются в особом уходе. В таких случаях растения возвращаются в теплицу, «оживают» при соответствующей температуре и вновь переводятся в помещения.
В оформлении парка участвуют 10 садовников,  в равной степени занятых своими прямыми обязанностями – подрезкой и поливом деревьев, уходом за растениями.