ԱԺ այգում գարնանային զարթոնք է
Գարնան բացվելուն պես Ազգային ժողովի այգում բարեկարգման աշխատանքներ են: Վաղ առավոտից խորհրդարանի այգու ամբողջ տարածքում  ԱԺ աշխատակազմի ամենաքչախոս աշխատակիցները՝ այգեպանները, նոր բուսատեսակներ են հանում ջերմոցներից ու տնկում նախօրոք մշակված  հողերում: Այգեգործները հոգատարությամբ մաքրում, փխրեցնում են հողը, հնձում խոտածածկ հատվածները, էտում ծառերն ու նոր կյանք հաղորդում Երեւանի ամենագեղեցիկ այգիներից մեկին: Այգեպան Սիմա Աբգարյանն ամբողջ ձմեռ հետեւել է բույսերի տրամադրությանն ու ախորժակին:
Աշնանը տարհանված ու ամբողջ ձմեռ ջերմոցում խնամքով պահված բուսատեսակները մասնագետները նորից բերում են արեւի անմիջական շողերի ներքո տնկելու: Բույսերը շատ զգայուն են, այգեպանները գիտեն նրանցից յուրաքանչյուրի բնավորությունը, հողում տնկելիս հաշվի են առնում բոլոր դետալները`  եղանակային պայմաններից մինչեւ ստվերի առկայություն:
Գորգային ձեւավորումների համար ջերմոցն արդեն լքել են ագավաները եւ յուկաները: Այս տեսակները ցրտադիմացկուն չեն, նրանց հայրենիքում միշտ տաք է: Մերձարեւադարձային բույսերի խնամքի հարցում ԱԺ աշխատակիցները մասնագիտացած են, մինչ օրս ոչ մի բույս չի ցրտահարվել: Ավելին՝ ագավաները ձմռան ընթացքում հասցրել են նույնիսկ բազմանալ:
Ծառատեսակների շարքում իր յուրահատուկ տեղն ունի Կարմիր գրքում գրանցված մանուշակագույն հուդայածառը: Չնայած ոչ տրամադրող անվանը՝ հուդայածառն այգում այլ ծառերի հետ բավականին հաշտ է ապրում:
Այլ ծառերի շարքում կան աշխարհի ամենաբարձր ու սլացիկ սեկվոյաները, մետաքսե ակացիաները:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց այգեգործ Սիմա Աբգարյանը, ջերմոցային բուսատեսակները հաճախ գեղեցկացնում են ոչ միայն այգին, այլեւ ԱԺ աշխատասենյակները: Այգեպանը չի բողոքում խորհրդարանի աշխատակիցներից, ասում է՝ խնամքով եւ սիրով են մշակում սենյակային բույսերը: Սակայն լինում են դեպքեր, երբ ծաղիկները հատուկ հոգատարության կարիք են զգում: Այդ պարագայում բույսերը նորից գալիս են հարազատ ջերմոց եւ «վերակենդանացվում»՝ հատուկ ջերմաստիճանի պայմաններում: Հետո աշխատասենյակ վերադառնալու պայմանով:
Այգու հարդարման աշխատանքներում ներգրավված է 10 այգեպան: Նրանք աշխատանքի որեւէ բաժանում չունեն: Հավասարապես էտում են ծառերը, խնամում բույսերն ու ջրում այգին:

Spring Awakening in NA Park
At the beginning of spring the improvement works are going on in the National Assembly Park. From early morning on the whole territory of the Parliament Park the most taciturn employees of the NA Staff - the gardeners, take out new kinds of plants from the greenhouses and plant in the soils cultivated beforehand. The growers clean, loosen the soil, reaped the grass-covered parts, prick the trees with care and give new life to one of the most beautiful parks of Yerevan. The gardener Sima Abgaryan observed the mood and the appetite of the plants during the whole winter.
In autumn the specialists again bring the evacuated and carefully kept in the whole wintertime different kinds of plants for growing under the direct rays of sun. The plants are very sensitive, the gardeners know the character of each of them, while planting in the soil they take into consideration all details beginning from weather conditions to availability for shadow.
Agaves and yukas have already left the greenhouse for carpet decorations. These kinds are not cold-resistant; it is always warm in their homeland. The NA employees are specialized in taking care of sub-tropical plants, until now no plant has been frozen. Moreover, the agaves even managed to grow in multitude in the wintertime.
Among different kinds of trees the purple Jewish tree registered in the Red Book has its special place. Despite its non-proper name, the Jewish tree lives rather friendly with other trees in the park.
There are the tallest and slender sequoias and silk acacias in the rows of other trees.
As Sima Abgaryan has noted in her talk with us, the plants growing in the greenhouse make beautiful not only the park, but also the NA offices. The gardener does not complain about the employees of the parliament. She says that they cultivate the room plants with care and love. But there are cases, when the flowers need special care. In this case the plants again come to the greenhouse and “get rehabilitated” in the conditions of special temperature, then to go back to the office.
Ten gardeners are involved in the decoration works of the park. They don’t have any division of work.