Հայ ժողովրդի պատմության տարբեր ժամանակներում կանայք աչքի են ընկել հասարակական-քաղաքական ակտիվ գործունեությամբ, օջախի կրակն անմար պահելուց ու սերունդներ կրթելուց զատ մասնակցել են նույնիսկ ռազմական գործողություններին:  Այդպիսին էր եւ է հայ ազգի ճակատագիրը: Միեւնույն ժամանակ անհերքելի փաստ է, որ հայ կինը եղել է գնահատված, արժեւորված թե՛ իր ընտանիքում, եւ թե՛ հասարակական կյանքում:
Հայաստանի կանայք ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունք ստացել են 102 տարի առաջ՝ Առաջին հանրապետության օրոք, երբ Եվրոպայի շատ երկրներում կանայք դեռ պայքարում էին ու դեռ մի քանի տասնամյակ էլ պայքարեցին այդ իրավունքի համար: 1919-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ընտրված 80 պատգամավորից 3-ը կին էին: Ընդ որում՝ ոչ ֆիկտիվ, ոչ էլ գենդերային հավասարության օրենքի պահանջներով, այլ իրենց կամքով եւ հասարակության պահանջով:
Առաջին կին պատգամավոր լինելուց զատ այս կանայք եւս մեկ ընդհանրություն ունեն. նրանք բոլորն էլ կրում էին նաեւ իրենց ամուսինների ազգանունը: Ժամանակներն էին այդպիսին:
Պերճուհի Պարտիզպանյան-Բարսեղյան (1886-1940)
Նախնական կրթություն ստացել է Բուլղարիայի Ֆիլիպպե (Պլովդիվ) քաղաքում: 16 տարեկան հասակում Եվրոպա մեկնելու ճանապարհին հանդիպել է ապագա ամուսնուն՝ հեղափոխական եւ ֆիդայական շարժման հայտնի գործիչ Սարգիս Բարսեղյանին: Ամուսնու հետ Պերճուհին կանանց միություն հիմնեց, որը պետք է զբաղվեր հայ գիրը, գրականությունը, պատմությունը եւ հեղափոխական գաղափարները տարածելով: 1915-ի ապրիլի 24-ին հայ բազում մտավորականների հետ ձերբակալվեց նաեւ Պերճուհու ամուսինը՝ Սարգիս Բարսեղյանը: Նրան   գազանաբար սպանեցին:
1918-ի  Հայաստանի Հանրապետության հռչակումից հետո Պերճուհին տեղափոխվեց Երեւան, ընտրվեց խորհրդարանի անդամ: Օրենսդիր մարմնում ծավալած գործունեությունից զատ Պարտիզպանյանը նաեւ գրում էր պատմվածքներ, որոնք, ի դեպ, թարգմանվել են ֆրանսերեն եւ անգլերեն:  «Արփիկը» եւ «Օղակ մը շղթայես» պատմվածքների համար ԱԺ կին պատգամավորն արժանացել է մրցանակների:
Կատարինե Զալյան-Մանուկյան (մահացել է 1965 թ.)
Կատարինե Զալյանը բժշկուհի էր՝ իր կյանքը նվիրաբերած Ցեղասպանությունից հետո հայ որբերի ու գաղթականների օգնության գործին: 1917-ին նա ամուսնացավ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիրներից ամենավառ կերպարի՝ Արամ Մանուկյանի հետ: Կատարինեն ստանձնեց ոչ միայն նրա կնոջ դերը, այլեւ երկրի առաջին ատյանում՝ օրենսդիր մարմնում, ներգրավվեց Բժշկասանիտարական հանձնաժողովի կազմում՝ շարունակելով լուծել գաղթականների խնդիրները:
Հայաստանի խորհրդայնացումն ու ամուսնու մահը Կատարինեին կտրեցին հայրենիքից:  Մանկահասակ դստեր հետ նա մեկնեց Կրասնոդար՝ Արամի ազգականների մոտ: Սակայն շատ չանցած՝ 1927-ին, Կատարինեն վերադարձավ Երեւան եւ կրկին զբաղվեց բժշկությամբ ու սոցաշխատանքով:
Վարվառա (Վարյա) Ռոտինյան-Սահակյան
Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ավետիք Սահակյանի կինը՝ Վարվառան, նույնպես խորհրդարանի պատգամավոր էր: Նրա օրենսդիր գործունեության մասին փաստերը քիչ են, հայտնի է, որ զբաղվել է Ցեղասպանության արդյունքում գաղթականների ու անօթեւանների հարցերով: Սակայն նրա կյանքը նույնպես բավականին ծանր ու կորուստներով լի էր. մահացել է զավակը, այնուհետեւ Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո բանտարկվել ամուսինը: Փետրվարյան դեպքերի ժամանակ ընտանիքով գաղթել են Թավրիզ: 6 տարի հետո տեղափոխվել են Հարավային Իրան, հետագայում՝ Իրաք, ապա՝ Լիբանան: Այդ ընթացքում նա չի դադարել հայկական տարբեր համայնքներում աշխատել օգնության կենտրոններում: Բեյրութում մասնակցել է Օգնության խաչ կազմակերպության աշխատանքներին: 1932-ին Վարվառան կորցրել է մյուս զավակին, մեկ տարի անց էլ՝ ամուսնուն:

В разные периоды истории армянского народа женщины выделялись активной общественно-политической деятельностью; помимо того, что хранили неугасимым очаг и просвещали поколения, они даже принимали участие в военных действиях. Такова была и есть судьба армянского народа. В то же время неоспоримый факт:   армянская женщина ценилась как в собственной семье, так и в общественной жизни.
Женщины Армении получили право голосовать и быть избранными 102 года назад, во время Первой Республики, когда женщины во многих странах Европы еще несколько десятилетий боролись за это право. В итоге парламентских выборах 1919 года трое из избранных 80 депутатов были женщинами. Причем не по фиктивным, не по требованиям закона о гендерном равенстве, а по своей воле и требованию общества.
Кроме того, что они были первыми женщинами-депутатами, у них есть еще одна общая черта – все они носили фамилии своих супругов. Такие были времена.
Перчуи Партизпанян-Барсегян (1886-1940)
Начальное образование получила в городе Филиппе (Пловдив), Болгария. В 16 лет по пути в Европу она встретила своего будущего мужа, известного деятеля революционного и фидаинского движения Саркиса Барсегяна. Вместе со своим мужем Перчуи основала женский союз для распространения армянской письменности, литературы, истории и революционных идей. 24 апреля 1915 г. муж Перчуи Саркис Барсегян был арестован вместе со многими другими армянскими интеллектуалами. Его зверски убили.
После провозглашения Республики Армении в 1918 г. Перчуи переехала в Ереван и была избрана депутатом парламента. Помимо работы в законодательном органе, Партизпанян писала рассказы, которые были переведены на французский и английский языки. За рассказы «Арпик» и «Звено цепи»  женщина-депутат НС удостоена наград.
Катаринэ   Залян-Манукян (умерла в 1965 г.)
Катаринэ Залян была врачом, посвятившим свою жизнь помощи армянским сиротам и беженцам после Геноцида. В 1917 г. она вышла замуж за Арама Манукяна, одного из видных основателей Первой Республики Армении. Катаринэ не только взяла на себя роль его жены, но и вошла в состав Медико-санитарной комиссии в первой инстанции страны – законодательном   органе, продолжая решать проблемы беженцев.
Советизация Армении и смерть мужа отрезали Катаринэ от родины. Она уехала в Краснодар с маленькой дочерью к родственникам Арама. Однако в 1927 г. Катаринэ вернулась в Ереван, продолжив работу в медицинской и социальной сферах.
Варвара (Варя) Ротинян-Саакян
Варвара, жена спикера парламента Первой Республики Армении Аветика Саакяна, также была депутатом парламента. Свидетельств ее законодательной деятельности немного – известно, что она занималась вопросами беженцев и беспризорных после Геноцида. Ее  жизнь также была довольно тяжелой и полной потерь: умер ребенок, затем арестован муж после советизации Армении. Во время февральских событий семья эмигрировала в Тебриз. Шесть лет спустя они переехали в южный Иран, затем в Ирак, позднее в Ливан. Все это время она не переставала работать в центрах помощи в различных армянских общинах. В Бейруте участвовала в работе организации «Крест Помощи». В 1932 г. Варвара потеряла второго ребенка, а через год – мужа.