ՀՀ Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 1-ին գումարեց արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ունենալով ԱԺ պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Համազասպ Դանիելյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Խորհրդարանի նախագահի առաջարկով՝ պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախյան ազատամարտի լեգենդար հրամանատար Արկադի Տեր-Թադեւոսյանի հիշատակը:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրեց  «ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի քննարկման հատուկ ընթացակարգի մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել այն առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում:
Պատգամավորը նշեց, որ հարցի հրատապությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ընդամենը մի քանի օրից սկսելու է ընտրական հանձնաժողովների անդամների լիցենզավորման գործընթացը. «Փոփոխությունները շատ կարեւոր են, եւ հանձնաժողովների ապագա անդամները դասընթացների ժամանակ պետք է հասցնեն սովորել նոր փոփոխությունները»:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում են փոփոխություններ, որոնցով երաշխավորվում է համամասնական ընտրակարգի բարեփոխումը եւ վերացվում է Ազգային ժողովի ընտրությունների համար նաեւ տարածքային ընտրական ցուցակների միջոցով ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը: Սահմանվում են նաեւ իրավական հիմքեր Հայաստանի ամբողջ տարածքում կամ առանձին վայրերում կարանտին սահմանելու դեպքում ընտրությունները հատուկ կանոններին համապատասխան անցկացնելու համար՝  երաշխավորելով անխոչընդոտ ընտրական գործընթացը:
Սույնով երաշխավորվում է պարզ համամասնական ընտրակարգի միջոցով, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսային հիվանդության պայմաններում ԱԺ ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման եւ անցկացման հնարավորությունը:
Վահագն Հովակիմյանը նշեց, որ օրինագիծը մշակելիս աշխատել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, Արդարադատության նախարարության, մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ, այդ թվում՝  նաեւ միջազգային:
Պատգամավորը, անդրադառնալով ռեյտինգային ընտրակարգին, ընդգծեց, որ այն միշտ քննադատության է արժանացել. «Այս համակարգի ներդրման պահից կա հանրային պահանջ, որ այն պետք է փոխվի: Գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար ընդունելի լինի: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ԱԺ ընտրությունները համամասնական ընտրակարգով անցկացնելու շուրջ քաղաքական ուժերի շրջանում ի սկզբանե առկա է եղել լայն կոնսենսուս»:
Հարակից զեկույցում արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրեց Կառավարության դիրքորոշումը: Նա ընդգծեց, որ մեծամասնական համակարգը տարիներ շարունակ քննադատվել է Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից: Հաշվի առնելով ընտրությունների անցկացման խիստ հրատապությունը` բացառապես համապետական ցուցակներով եւ համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների կազմակերպումն առավել կհեշտացնի ընտրական վարչարարությունը:

1 апреля Национальное Собрание по инициативе депутатов созвало внеочередное заседание, в повестке дня которого проект закона о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА, предложенный А.Бабаджаняном, С.Багратяном, В.Овакимяном, А.Даниеляном.
По предложению спикера НС депутаты почтили минутой молчания память легендарного полководца Арцахской освободительной войны А.Тер-Тадевосяна.
Депутат фракции «Мой шаг» НС В.Овакимян представил проект решения «Об особом порядке обсуждения повесточных вопросов внеочередной сессии НС РА», которым предлагается организовать дебаты по законопроекту во втором чтении в течение 24 часов после принятия в первом чтении.
Депутат отметил, что актуальность вопроса обусловлена ​​тем, что на днях начинается процесс лицензирования членов избирательных комиссий. «Поправки крайне важны, и будущие члены комиссий должны успеть на курсах обучения узнать о новых изменениях».
Законопроект предлагает поправки, гарантирующие реформу пропорциональной избирательной системы. Определены также правовые основания для проведения выборов по особым правилам в случае карантина на всей территории Армении или в определенных местах, гарантируя беспрепятственный избирательный процесс.
Это гарантирует возможность надлежащей организации и проведения выборов в НС в условиях коронавирусной болезни через простую пропорциональную избирательную систему.
В.Овакимян отметил, что при разработке законопроекта работа велась с ЦИК, Министерством юстиции, специализированными организациями, в том числе международными.
Депутат, коснувшись рейтинговой избирательной системы, подчеркнул, что она всегда подвергалась критике. «С введением этой системы общественность требовала ее изменения. Процесс должен быть организован таким образом, чтобы был приемлемым для всех заинтересованных сторон. Хочу подчеркнуть, что изначально среди политических сил был широкий консенсус относительно проведения выборов в НС по пропорциональной системе».