ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադայի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Յամադային իր դիվանագիտական ծառայության ընթացքում հայ-ճապոնական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ տարված աշխատանքի համար եւ բարձր գնահատել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանի զարգացմանն ուղղված  ծրագրերի իրականացումը:
Դեսպան Յամադան իր հերթին վերահաստատել է Ճապոնիայի պատրաստակամությունն աջակցել Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացներին եւ անձնապես շնորհակալություն հայտնել Արարատ Միրզոյանին երեք տարիների ընթացքում համագործակցության համար:
Կողմերը հանդիպման ընթացքում անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ինչի վերաբերյալ խորհրդարանի խոսնակն ընդգծել է հայկական կողմի համար հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց հայրենիք վերադարձի առաջնահերթությունը:

Председатель НС А.Мирзоян провел прощальную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Армении Джуном Ямадой.
А.Мирзоян поблагодарил Ямаду за работу по углублению армяно-японских отношений в ходе его дипломатической службы и высоко оценил реализацию Японией программ по развитию Армении.
Посол Ямада в свою очередь подтвердил готовность Японии поддерживать происходящие в Армении демократические процессы и лично поблагодарил А.Мирзояна за сотрудничество в течение последних трех лет.
На встрече стороны коснулись ситуации вокруг Нагорного Карабаха, в которой спикер подчеркнул приоритетность для армянской стороны возвращения армянских военнопленных и плененных лиц на родину.