ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադայի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Յամադային իր դիվանագիտական ծառայության ընթացքում հայ-ճապոնական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ տարված աշխատանքի համար եւ բարձր գնահատել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանի զարգացմանն ուղղված  ծրագրերի իրականացումը:
Դեսպան Յամադան իր հերթին վերահաստատել է Ճապոնիայի պատրաստակամությունն աջակցել Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացներին եւ անձնապես շնորհակալություն հայտնել Արարատ Միրզոյանին երեք տարիների ընթացքում համագործակցության համար:
Կողմերը հանդիպման ընթացքում անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ինչի վերաբերյալ խորհրդարանի խոսնակն ընդգծել է հայկական կողմի համար հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց հայրենիք վերադարձի առաջնահերթությունը:

The President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan had a farewell meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Jun Yamada.
Ararat Mirzoyan expressed his gratitude to Yamada for his work done in deepening the Armenian-Japanese relations during his diplomatic service and highly assessed the implementation of the programmes aimed at the development of Armenia by Japan.
Ambassador Yamada in his turn reaffirmed the readiness of Japan to support the ongoing democratic processes in Armenia and personally thanked Ararat Mirzoyan for cooperation during three years.
At the meeting the parties touched upon the situation created around Nagorno Karabakh on which the Speaker of Parliament underlined the priority for the Armenian side the return of the Armenian prisoners of war and the captives to the Motherland.