ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը եւ պատգամավոր Գուրգեն Բաղդասարյանը մարտի 26-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ներկայացրին Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների իրենց տարբերակը:
Գեւորգ Գորգիսյանը նշեց, որ 2019 թ. Ազգային ժողովում սկսել են ԸՕ-ի փոփոխությունների վերաբերյալ աշխատանքները, որոնց ինքն ու Գուրգեն Բաղդասարյանն ակտիվ ներգրավված են եղել:
«Բաց համամասնական ցուցակի դեպքում մենք ունենում ենք քաղաքացիներին հաշվետու քաղաքական գործիչներ Ազգային ժողովում: Փակի դեպքում ԱԺ պատգամավորին նշանակում են կուսակցության ղեկավարը, ղեկավար մարմինը կամ ֆինանսավորողը: Ունենում ենք պատգամավորներ, որոնք կոճակ են սեղմում եւ հլու-հնազանդ են իրենց քաղաքական առաջնորդին: Բաց համամասնականի դեպքում ցուցակների կազմման գործընթացը լինում է թափանցիկ: Քաղաքացին իր քվեով կարողանում է ազդել ցուցակի հերթականության վրա եւ նպաստել, որ իրեն ավելի հոգեհարազատ քաղաքական գործիչը դառնա պատգամավոր: Հակառակ պարագայում այս որոշումը կայացվում է  փակ դռների հետեւում»,-նշեց Գորգիսյանը:
Գուրգեն Բաղդասարյանն ասաց, որ եվրոպական 15 երկրներում կիրառվում են բաց համամասնական ցուցակի տարբերակները: «Այդ երկրներում ցուցակը բաց է, հաշվարկման մեթոդներն են տարբեր: Մենք վերցրել ենք Նիդերլանդների, Դանիայի, Սլովակիայի, Շվեդիայի օրինակը»,-տեղեկացրեց նա:
Գեւորգ Գորգիսյանը մանրամասնեց ցուցակների կազմման, մանդատների բաշխման իրենց տարբերակը՝ նշելով. «Ապահովում ենք կուսակցությունների համար կանխատեսելի ցուցակ: Քաղաքացիներին հնարավորություն ենք տալիս ընտրելու այն գործիչներին, որոնք իրենց կներկայացնեն խորհրդարանում: Սրանով լուծում ենք առաջին հերթին քաղաքական գործիչ ունենալու խնդիրը: Պատգամավորը լինում է հաշվետու քաղաքացիներին, ոչ թե կուսակցապետին»:
Նշվեց, որ ԸՕ-ի իրենց տարբերակը հիմնական տարբերակին զուգահեռ ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով:
«Խաղի կանոնները պրոցեսի ընթացքում փոխել չի կարելի, որքան էլ խաղի կանոնները հեշտացվեն կամ բարդացվեն: Գործընթացը սկսել է: Մենք նաեւ մեր գրավոր առաջարկները կներկայացնենք»,-ընդգծեց Գորգիսյանը:

26 марта в ходе парламентских брифингов секретарь фракции НС «Просвещенная Армения» Г.Горгисян и депутат Г.Багдасарян представили свой вариант поправок в Избирательный кодекс (ИК).
Г.Горгисян отметил, что еще в 2019 г. Национальное Собрание начало работу над поправками в ИК, в которых он и Г.Багдасарян приняли активное участие.
«В случае открытого пропорционального списка мы имеем в Национальном Собрании политических деятелей, подотчетных гражданам. В закрытом же случае депутат НС назначается главой партии, руководящим органом или спонсором. У нас есть депутаты, которые нажимают кнопку и подчиняются своему политическому лидеру. В случае открытого пропорционального представительства процесс составления списков прозрачен. Своим голосом гражданин может влиять на очередность в списке и продвигать в депутаты более близкого ему политика. В противном случае решение принимается за закрытыми дверями», - отметил   Горгисян.
Г.Багдасарян заметил, что в 15 странах Европы используются варианты открытого пропорционального списка. «Список открыт в этих странах, методы подсчета разные. «Мы взяли пример Нидерландов, Дании, Словакии и Швеции», - сообщил он.
Г.Горгисян подробно изложил свою версию составления списков, распределения мандатов, отметив: «Обеспечиваем партиям предсказуемый список. Даем гражданам возможность избирать деятелей, которые представят их в парламенте. Тем самым в первую очередь решаем проблему наличия политика. Депутат подотчетен гражданам, а не лидеру партии».
Отмечено, что предложенный «Просвещенной Арменией» вариант ИК  направлен ​​в Венецианскую комиссию параллельно с основной версией.
«Правила игры нельзя менять в ходе процесса, как бы они ни были упрощены или усложнены. Процесс пошел. Мы представим также наши письменные предложения», - подчеркнул Г.Горгисян.