Ազգային ժողովի մարտի 23-ի նիստում քննարկվեց «Նոր կորոնավիրուսի (COVID 19) տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի` համաճարակի հետեւանքների մեղմման կամ վերացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ» ԱԺ որոշման նախագիծը:
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ սանձազերծված պատերազմի հետեւանքով, ինչպես նաեւ պետական համակարգի գերծանրաբեռնվածության պայմաններում հնարավոր չի եղել ապահովել հանձնաժողովի բնականոն գործունեությունը: Անցած երկու ամիսներին հանձնաժողովը լայնածավալ աշխատանք է իրականացրել: 10 հարցում է կատարվել՝ 333 հարցերով: Հարցերից երկուսն ուղղվել է Կառավարությանը: Հարցումներ են ուղղվել Կենտրոնական բանկին, Գլխավոր դատախազությանը, Հաշվեքննիչ պալատին, ՄԻՊ գրասենյակին, Համահայկական հիմնադրամին: Քննիչ հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել են բոլոր հարցումները եւ ընթացիկ պատասխանները: Կառավարությունից ամբողջական տեղեկատվություն ակնկալվում է ստանալ մինչեւ մարտի 30-ը: Այնուհետեւ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը լայնածավալ աշխատանք կսկսի տեղեկատվությունը վերլուծելու, եզրահանգումներ կատարելու ուղղությամբ, կաշխատի փորձագետների հետ, ինչից հետո կհրավիրվեն համապատասխան պաշտոնատար անձինք:  Հանձնաժողովի աշխատանքն ավարտին հասցնելու համար առաջարկվում է վերջինիս լիազորությունների ժամկետը երկարաձգել 6 ամսով:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հետաքրքրվեց, եթե երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվեն 6 ամսից շուտ, ապա ինչպիսի՞ն կլինի հանձնաժողովի ճակատագիրը:
Արկադի Խաչատրյանը համոզված է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու դեպքում, եթե անգամ Քննիչ հանձնաժողովը չհասցնի ամբողջապես ավարտել գործունեությունը,  կատարված աշխատանքը կարող է օգտագործել հաջորդ խորհրդարանի համապատասխան քննիչ հանձնաժողովը: «Տեղեկատվությունը կարխիվացվի եւ կփոխանցվի հաջորդ խորհրդարանին»,-նշեց Խաչատրյանը: Նրա խոսքով՝ կաշխատեն արդյունքներ ունենալ մինչեւ հնարավոր ժամկետի ավարտը:
Արարատ Միրզոյանն առաջարկեց կատարած աշխատանքն ամփոփել եւ եզրակացության տեսքով հրապարակել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեցին ԱԺ պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի եւ  Հայկ Գեւորգյանի հեղինակած «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ Կառավարության ներկայացրած «Հանրագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը, պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի եւ Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություն նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:

23 марта на заседании парламента обсужден проект решения НС о продлении полномочий Следственной комиссии по изучению эффективности мероприятий, осуществленных Правительством и Комендатурой по предотвращению распространения нового коронавируса (COVID 19), в борьбе с этим вирусом – по смягчению или ликвидации последствий эпидемии, а также эффективности и правомерности ограничений прав и фундаментальных свобод человека в период чрезвычайного положения.
Председатель Следственной комиссии А.Хачатрян сообщил, что вследствие развязанной войны, а также в условиях перегрузки государственной системы не удалось обеспечить нормальную деятельность комиссии. Комиссия провела масштабную работу за последние два месяца. Было сделано 10 запросов с 333 вопросами. Запросы направлялись в Правительство,  Центральный банк, Генеральную прокуратуру, Аудиторскую палату, офис Защитника прав человека и Всеармянский фонд. Все запросы и текущие ответы опубликованы на официальном сайте Следственной комиссии. Полная информация ожидается от правительства до 30 марта. Затем Следственный комитет НС начнет масштабную работу по анализу информации, выработке выводов, работе с экспертами, после чего будут приглашены соответствующие должностные лица. Для завершения работы комиссии предлагается продлить срок ее полномочий на 6 месяцев.
Председатель НС А.Мирзоян поинтересовался, как сложится судьба комиссии, если внеочередные парламентские выборы в стране пройдут ранее 6 месяцев.
А. Хачатрян убежден, что в случае проведения внеочередных парламентских выборов, даже если Следственной комиссии не удастся завершить свою деятельность, проделанная работа может быть использована соответствующей Следственной комиссией следующего парламента. «Информация будет заархивирована и передана следующему парламенту», - пояснил Хачатрян. По его словам, до конца возможного срока они постараются достичь результатов.
А.Мирзоян предложил подвести итоги проделанной работы и опубликовать ее в виде заключения.
Во втором чтении обсужден представленный правительством и рядом депутатов законодательный пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы   РА «О публичных торгах», «О петициях», «О привлечении банковских вкладов» и смежные законы.