Մարտի 19-ին տեղի ունեցավ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի առցանց հանդիպումը:
Կողմերն անդրադարձան սույն թվականի ապրիլի 19-ից 20-ը կայանալիք լիագումար նստաշրջանին` քննարկելով նստաշրջանի օրակարգը եւ դրա շրջանակում նախատեսվող նախաձեռնությունները:
Անդրիուս Կուբիլիուսը շնորհավորեց Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ` հույս հայտնելով, որ այն կարեւոր կապող օղակ  կլինի Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ: Կողմերն ընդգծեցին նաեւ Եվրանեսթ ԽՎ շրջանակում սերտ համագործակցության կարեւորությունը, ինչպես նաեւ այս հարթակում ակտիվություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը:

On March 19, the virtual meeting of the Head of the RA NA Delegation to Euronest Parliamentary Assembly (PA) Viktor Yengibaryan and the Co-President for the European Parliament component of the Euronest PA Andrius Kubilius took place.
The sides touched upon the Plenary Session to be held on April 19-20 of this year, discussing the agenda of the Session and the initiatives to be designed in that framework.
Andrius Kubilius congratulated Viktor Yengibaryan on the occasion of completely entering into force of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), expressing hope that it would be an important connecting ring between Armenia and the European Union. The parties also underlined the importance of close cooperation in the framework of the Euronest PA, as well as the necessity of showing activeness on this platform.