««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի քննարկման ժամանակ փաթեթի համահեղինակ Վլադիմիր Վարդանյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
Անի Սամսոնյանի գնահատմամբ՝ նախագծով Բարձրագույն դատական խորհուրդը միջամտելու է դատավորների ու դատարանների աշխատանքին: «Մասնագիտական քննարկումների արդյունքու՞մ եք հանգել նման փոփոխության անհրաժեշտությանը, թե քաղաքական որոշում ունեք»,-հարցրեց պատգամավորը:
«Քաղաքացին, որի նկատմամբ իր մասնակցությամբ ընթացած նիստի ժամանակ տեղի է ունեցել կարգապահական խախտում, կարող է դիմել ԲԴԽ-ին: Մենք հնարավորություն ենք տալիս ԲԴԽ-ին ընդունելու նորմատիվ-իրավական ակտեր, որպեսզի կարողանա առավել արդյունավետ կարգավորել այս կամ այն հարցը»,-պարզաբանեց Վարդանյանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանը փորձեց պարզել՝ բացարկ հայտնելու կամ ապացույցներ ներկայացնելու իրավունքների սահմանափակումները կարո՞ղ են դատավարության կողմերին զրկել դատավարական որոշ իրավունքներ հիմնավորված ներկայացնելու հնարավորությունից:
Վլադիմիր Վարդանյանը հստակեցրեց. «Խոսքը վերաբերում է պարբերաբար միեւնույն իրավունքը նույն նիստի ընթացքում չարաշահելուն: Ի վերջո, մենք ուզում ենք արդարադատությու՞ն, թե փաստաբանություն, որն առաջնորդվում է՝ միայն գործը ձգձգելով: Գործեր կան, որոնք 10-15 տարի տեւում են: Իհարկե, դատավորը պետք է բծախնդիր լինի այս իրավունքի իրացման հարցում եւ հստակ հասկանա՝ առկա՞ է չարաշահում, թե ոչ»:

В ходе обсуждения законодательного пакета o внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Судебный кодекс РА» и ряд прилагаемых законов, соавтор пакета В.Варданян ответил на вопросы депутатов.
По словам А.Самсонян, согласно законопроекту, Высший судебный совет будет вмешиваться в работу судей и судов. «Вы пришли к необходимости такого изменения в результате профессиональных дискуссий или у вас есть политическое решение?» - спросила депутат.
«Гражданин, в отношении которого на заседании, в котором он участвовал, допущено дисциплинарное нарушение, может обратиться в ВСС. Мы позволяем ВСС принимать нормативно-правовые акты с возможностью более эффективного регулирования того или иного вопроса», - пояснил В.Варданян.
Э.Тигранян попыталась выяснить, могут ли ограничения права на отвод или представление доказательств лишить стороны возможности аргументированно представить определенные процессуальные права.
В.Варданян уточнил: "Речь о регулярном злоупотреблении одним и тем же правом в ходе одного и того же заседания. В конце концов, что нам нужно: правосудие или адвокатура, руководствующаяся лишь затягиванием дела? Есть дела, на которые уходит 10-15 лет. Конечно, судья должен скрупулезно пользоваться этим правом и четко понимать, есть злоупотребление или нет».