Քննարկում «Ատելության խոսքի կարգավորումը համացանցում» թեմայով
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից ատելության խոսքի կանխարգելմանն ուղղված օրենսդրական հիմքերի մշակմամբ զբաղվող աշխատանքային խումբը մարտի 11-ին քննարկեց «Ատելության խոսքի կարգավորումը համացանցում» թեմայով հետազոտությունը: Առաջարկներ են ներկայացված համացանցում ատելության խոսքի կարգավորման վերաբերյալ: Հետազոտությունն իրականացվել է «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում:
Մասնակցեցին համացանցային տիրույթի կարգավորմամբ եւ կառավարմամբ զբաղվող անձինք, փորձագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Զեկույցի հեղինակները՝ ՄԱԶԾ փորձագետներ Արա Ղազարյանը եւ Դավիթ Ասատրյանը, ներկայացրին քննարկվող թեմային առնչվող առաջարկներ:
Ուսումնասիրության արդյունքում փորձագետներն առաջարկել են կոնկրետ բանաձեւ՝ «ինքնակարգավորում կարգավորման միջոցով»: Փորձագետների կարծիքով՝ մեր երկրում կարող է կիրառվել գերմանական մոդելը, ըստ որի առաջարկվում է համացանցում բովանդակության կարգավորման առաջնային մանդատը տալ ինքնակարգավորման մարմիններին, իսկ պետական կարգավորող մարմիններն իրականացնեն որոշակի սահմանային վերահսկողություն ինքնակարգավորման մեխանիզմների իրավաչափության վերաբերյալ:
Պետական մարմինները պետք է վերահսկեն, թե իրենց կողմից մշակված ստանդարտները պահպանվել են, թե ոչ: «Օրինակ, ստանդարտներից մեկը կարող է լինել, եթե որեւէ կազմակերպություն ատելության խոսք է օգտագործել, ապա պետք է ոչ միայն հեռացնի այդ խոսքը, այլ նաեւ հայտարարություն տարածի, որ դա տեղի է ունեցել իրենց անփութության պատճառով»,-նշեց Արա Ղազարյանը:
Ըստ փորձագետների՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտը որոշակիորեն կարգավորված է՝ ի տարբերություն դոմեյնների: Տեղեկատվական  զարգացվածությամբ եւ որոշ սարքերի թանկարժեք լինելով պայմանավորված՝ բովանդակության նկատմամբ վերահսկողություն գրեթե չի իրականացվում: Նշվեց, որ միջազգային հանրության տվյալ ոլորտի ներկայացուցիչների միջեւ կա կոնսեսուս, որ այդ սարքավորումները խոսքի ազատության ոչ համաչափ սահմանափակման միջոց կարող են հանդիսանալ, ուստի դրանց կիրառությունը չի խրախուսվում:
Ատելության խոսքի դեմ միջազգային պայքարն իրականացվում է որոշակի միջամտություններ կատարելու միջոցով: Օրինակ՝ 2021 թվականի հունվարից գործում է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի կողմից ստեղծված վերահսկիչ խորհուրդ, որն իրականացնում է այդ հարթակում արգելափակված բովանդակության իրավաչափության ստուգում:
«Կարգավորումներ սահմանելիս պետք է շատ զգույշ լինել: ԵՄ եւ ԵԽ տարբեր փաստաթղթերում նշվում է, որ ցանկացած կարգավորում, եթե վնասելու է ազատ խոսքին, ապա պետք չէ իրագործել»,-ընդգծեց Դավիթ Ասատրյանը:
Քննարկման ընթացքում կարեւորվեց Կառավարություն-քաղհասարակություն-օգտատեր համագործակցությունը: Կարծիք հնչեց, որ ինտերնետ կառավարման ոլորտում, միգուցե, պետք է ստեղծել վեճերի լուծման մարմին, որը որոշումներ կընդունի թե՛ ատելության խոսքի, թե՛ էթիկական նորմերի խախտումների  վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Անի Սամսոնյանը նշեց, որ բարձրացված խնդիրները հնարավոր չէ լուծել մեկ հանդիպման ընթացքում. առաջիկայում եւս կկազմակերպվեն նմանատիպ քննարկումներ: Հանձնաժողովի անդամների առաջարկով հետազոտությունը կքննարկվի նաեւ «Ինտերնետ կառավարման խորհրդի» առաջիկա նիստում, կներկայացվեն առաջարկներ Կառավարությանը եւ Ազգային ժողովին քաղաքականության մշակման եւ օրենսդրական բարեփոխումների նպատակով:

Обсуждение на тему «Регулирование языка вражды в Интернете»
11 марта рабочая группа по разработке законодательной базы по предотвращению языка вражды (ненависти)   при Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам обсудила исследование «Регулирование языка вражды (ненависти) в Интернете». Исследование проводилось в рамках программы «Новая Армения – современный   парламент».
Участвовали специалисты по регулированию и управлению Интернет-доменом, эксперты, представители общественных организаций.
По теме дебатов обстоятельно и аргументированно выступили эксперты А.Казарян и Д.Асатрян, представившие также свои предложения.
В результате исследования специалисты предложили конкретную формулировку - «саморегулирование через регулирование». По мнению экспертов, в РА может быть применена немецкая модель, по которой предлагается передать основной мандат по регулированию контента в Интернете органам саморегулирования, а государственным регуляторам – регулирующие механизмы по осуществлению определенного пограничного контроля правомерности саморегулирования.
Государственные органы должны следить за тем, соблюдаются ли разработанные ими стандарты. «Например, одним из стандартов может быть то, что если организация использовала язык вражды (ненависти), она должна не только удалить это слово, но и распространить заявление о том, что это произошло из-за их халатности», - заметил А.Казарян.
По мнению экспертов, телекоммуникационный сектор в Армении достаточно отрегулирован, в отличие от доменов. Из-за развитости информации и дороговизны некоторых устройств контроль над контентом практически отсутствует. Было отмечено, что среди представителей международного сообщества существует консенсус в отношении того, что эти устройства могут быть непропорциональной мерой ограничения свободы слова, поэтому их использование не поощряется.
Международная борьба с языком вражды (ненависти) осуществляется посредством определенных интервенций. Например, с января 2021 года действует созданный социальной сетью Фейсбук наблюдательный совет, который проверяет правомерность блокировки контента на этой платформе.
«Следует быть очень осторожным при подготовке регулирования. В различных документах ЕС и СЕ говорится, что любое регулирование, если оно нанесет вред свободе слова, не должно выполняться», - подчеркнул Д.Асатрян.
В ходе обсуждения была подчеркнута важность сотрудничества правительство –гражданское   общество – пользователь. Высказано мнение, что в сфере управления Интернетом, возможно, следует создать арбитражный суд, который будет принимать решения как по разжиганию вражды (ненависти), так и по нарушениям этических норм.
Заместитель председателя комиссии А.Самсонян отметила, что поднятые вопросы не могут быть решены за одно заседание – подобные дебаты будут организовываться и впредь. По предложению членов комиссии исследование также будет обсуждено на предстоящем заседании Совета по управлению Интернетом, будут представлены   предложения правительству и парламенту для разработки политики и законодательных реформ.