Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեի, դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների եւ ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակի գործունեության արդյունավետությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցը մարտի 4-ի նիստում ներկայացրեց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը: Զեկույցը 5 հիմնական մասից է բաղկացած:
Քննիչ հանձնաժողովն ուսումնասիրել է 2016-ի կառավարության հաստատած Ոռոգման ոլորտի ֆինանսական կայունության բարելավման ռազմավարությունը: Զեկուցողը նշեց, որ ռազմավարության արդյունքում պլանավորած ցուցանիշերը թեպետ պետական ընթացիկ ֆինանսավորման մասով նվազող թվեր են նախատեսում, սակայն որոշ ծախսային հոդվածներ նախատեսում են բավականին մեծ տոկոսային աճ: Հատկանշական է, որ ընդհանուր ծախսերի ցուցանիշը միայն 2021-ին էր մոտենալու 2016-ի ելակետային թվերին: «Այս ռազմավարության նպատակային ցուցանիշների աղյուսակն ավելի նման է ծախսերի վերաբաշխման աղյուսակի, քան ոռոգման ոլորտի ֆինանսական կայունության բարելավմանն ուղղված ծրագրի»,-նշեց Վարդանյանը: Զեկույցն ընդունվեց ի գիտություն:

4 марта председатель Следственного комиссии Ц.Варданян представила доклад о проделанной работе Водного комитета Министерства территориального управления и инфраструктуры РА, его структурных подразделений и департамента по реализации программ водного хозяйства в Араратской и Армавирской областях. Доклад состоит из 5 основных частей.
Следственная комиссия рассмотрела стратегию по повышению финансовой устойчивости ирригационного сектора, утвержденную правительством в 2016 г. Докладчик отметила, что хотя показатели, запланированные в результате реализации стратегии, предполагают снижение показателей по текущему государственному финансированию, некоторыми расходными статьями предусмотрен довольно весомый процентный рост. Примечательно, что индекс общих расходов лишь в 2021 г. приблизится к исходным цифрам 2016 года. «Таблица целевых индикаторов этой стратегии больше похожа на таблицу перераспределения расходов, чем на программу, направленную на повышение финансовой устойчивости ирригационного сектора», - отметила Ц.Варданян.