Ֆինլանդիայի նախագահի հանդիպումները Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն առանձնազրույց ունեցավ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆինլանդիայի Հանրապետության նախագահ Տարյա Հալոնենի հետ:
Առանձնազրույցում քննարկվեցին հայ-ֆիննական հարաբերությունների զարգացման խնդիրները: Փոխադարձաբար կարեւորվեցին երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական ու գիտամշակութային կապերի ամրապնդումը, առանձնակի կարեւորություն տրվեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը: Նշվեց, որ Հայաստանի խորհրդարանում ստեղծվել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի հետ բարեկամության խումբ: Տիկին Հալոնենի խնդրանքով Աժ նախագահը ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումները, կարեւորվեց ֆիննական փորձի օգտագործումը:
Ֆինլանդիայի Հանրապետության նախագահ տիկին Տարյա Հալոնենի գլխավորած պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի, ԱԺ նախագահի տեղակալ Տիգրան Թորոս յանի, մշտական հանձնաժողովների նախագահների, խումբ-խմբակցությունների ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, երկու երկրների դեսպանները:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ողջունելով հյուրերին` համոզմունք հայտնեց, որ այցը խթան կհանդիսանա հայ-ֆիննական հարաբերությունների զարգացման գործում: Աժ նախագահըկարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, օրենսդրության բնագավառում փորձի փոխանակումը: Որդեգրելով եվրաինտեգրման քաղաքականությունը` Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ֆիննական փորձի ուսումնասիրությանը: Նշվեց, որ Ազգային ժողովում գործում է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի հետ բարեկամության պատգամավորական խումբ: Անհրաժեշտ համարվեց համագործակցությունը տնտեսության, մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում: Բարձր գնահատելով Ֆինլանդիայում ստեղծված հայագիտական կենտրոնի գործունե ությունը` խորհրդարանի նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց կենտրոնին աջակցել նոր գրականության ձեռքբերման հարցում: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իր ֆինն գործընկերներին հրավիրեց Հայաստան:
Ֆինլանդիայի նախագահ Տարյա Հալոնենը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ընդգծեց, որ առկա քաղաքական հարաբերությունները լավ հիմքեր են ստեղծել հետագա փոխգործակցության համար եւ կարեւորեց ոչ միայներկկողմ, այլեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը` նշելով, որ Ֆինլանդիայի խորհրդարանում ստեղծվել է Հարավային Կովկասի հետ բարեկամության պատգամավորական խումբ:Տիկին Հալոնենը հրավիրեց հայ խորհրդարանականներին մասնակցելու 2006 թվականին Ֆինլանդիայի խորհրդարանի 100 ամյակին նվիրված տոնակատարություններին, ինչը օգտակար կլինի նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման եւ փորձի փոխանակման առումով:Ֆինլանդիայի նախագահը հույս հայտնեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունները Հայաստանում կընթանան համաձայնության մթնոլորտում:
Վերջում Ֆինլանդիայի Հանրապետության նախագահ տիկին Տարյա Հալոնենը գրառումներ կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում:

Встречи Президента Финляндии в Национальном Собрании
27 сентября Председатель НС РА Артур Багдасарян имел личную беседу с Президентом Республики Финляндия г-жой Тарьей Халонен, находящейся в Армении  с официальным   визитом.
В ходе беседы обсуждались проблемы  армяно-финских отношений. Взаимно были отмечены важность укрепления политических, экономических и научно-культурных связей между двумя странами, особо была подчеркнута необходимость развития межпарламентских связей. Отмечено было, что в парламенте Армении создана группа дружбы с парламентом Финляндии. По просьбе г-жи Халонен Председатель НС представил проводящиеся в Армении демократические реформы, придана была важность использования финского опыта.
Делегация, возглавляемая Президентом Республики Финляндия г-жой Тарьей Халонен, в Национальном Собрании  встретилась  с Председателем НС А.Багдасаряном, вице-спикером НС Тиграном Торосяном, председателями постоянных комиссий, руководителями депгруппы и фракций. На встрече присутствовали министр юстиции Давид Арутюнян, послы обеих стран.
Приветствуя гостей, Председатель НС А.Багдасарян выразил уверенность, что визит будет стимулом в деле развития армяно-финских отношений. Председатель НС отметил важность развития межпарламентских связей, сотрудничество в международных структурах, обмен опытом в сфере законодательства. Будучи верной политике евроинтеграции, Армения придает большое значение изучению финского опыта. Было отмечено, что в НС действует группа депутатской дружбы с парламентом Финляндии. Необходимым было признано сотрудничество в областях экономики, культуры, науки, образования. Высоко оценивая деятельность созданного в Финляндии арменоведческого центра, председатель парламента выразил готовность содействия  центру в приобретении новой литературы. Председатель НС А.Багдасарян пригласил своих финских коллег в Армению.
Президент Финляндии  Тарья Халонен, поблагодарив за прием, подчеркнула, что существующие политические отношения создают хорошие основы для дальнейшего взаимосотрудничества и придала важность углублению не только  двусторонних, но и межпарламентских отношений, отметив, что в парламенте Финляндии создана депутатская группа дружбы с Южным Кавказом. Г-жа Халонен пригласила армянских парламентариев на намеченные в 2006 г. празднества   100-летия парламента Финляндии,  что будет полезно также в плане развития межпарламентских связей и обмена опытом. Президент Финляндии выразила надежду, что изменения Конституции в Армении пройдут в атмосфере согласия.
В заключение Президент Республики Финляндия г-жа Тарья Халонен сделала запись в книге почетных гостей.