Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտող նախագծի քննարկում
«Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» ԱԺ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի եւ Վարդան Աթաբեկյանի հեղինակած ԱԺ հայտարարության նախագիծը մարտի 1-ին քննարկվեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում:
Հարցի զգայունությունը հաշվի առնելով՝ ընդունվեց հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի՝ քննարկումը փակ ընթացակարգով անցկացնելու առաջարկը:
Նշենք, որ հեղինակների գնահատմամբ՝ 2020-ի դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ-ի ընդունած ուղերձից անցել է շուրջ 3 ամիս, սակայն Ադրբեջանը դեռեւս չի վերադարձրել իր վերահսկողության ներքո գտնվող գերեվարված զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց:
Հայտարարության նախագծի հեղինակների նպատակն է խորհրդարանական երկրի թիվ մեկ մանդատ ունեցող կառույցի կողմից դատապարտել Ադրբեջանի պահվածքը: Ու նաեւ միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համատեղ ճնշման միջոցով նպաստել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը կյանքի կոչելուն:
Նախագծի համահեղինակ Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ իրենք ընդունել են ԱԳՆ-ի առաջարկները, ներկայացրել լրամշակված տարբերակ, որին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց:

Debate of Draft Law Condemning Policy of Azerbaijan
On March 1, the NA Draft Statement on Condemning the Policy of Azerbaijan on Impeding the Repatriation of Prisoners of War and Captive Civil Persons, including the women being under the Control of Azerbaijan authored by the NA deputies Taguhi Tovmasyan, Anna Grigoryan and Vardan Atabekyan was debated in the NA Standing Committee on Foreign Relations.
Taking into consideration the sensibility of the item, the proposal made by the Committee Chair Ruben Rubinyan to hold the debate in the closed procedure was accepted.
Let us note that by the authors’ assessment, about three months have passed from the address adopted by the RA NA on 8 December 2020, however Azerbaijan has not returned the captive military and the civilian persons, including the women being under its control.
The goal of the draft statement authors is to condemn the behavior of Azerbaijan by the structure having number one mandate of the parliamentary country. Its aim is also to promote calling into life the humanitarian process of repatriation of all prisoners of war and the civilian persons, including the women through the joint pressure with the international structures, international community and law enforcement organizations.
The co-author of the draft law Taguhi Tovmasyan informed that they had accepted the proposals made by the Ministry of Foreign Affairs, presented revised version, which the Committee endorsed.