Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտող նախագծի քննարկում
«Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» ԱԺ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի եւ Վարդան Աթաբեկյանի հեղինակած ԱԺ հայտարարության նախագիծը մարտի 1-ին քննարկվեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում:
Հարցի զգայունությունը հաշվի առնելով՝ ընդունվեց հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի՝ քննարկումը փակ ընթացակարգով անցկացնելու առաջարկը:
Նշենք, որ հեղինակների գնահատմամբ՝ 2020-ի դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ-ի ընդունած ուղերձից անցել է շուրջ 3 ամիս, սակայն Ադրբեջանը դեռեւս չի վերադարձրել իր վերահսկողության ներքո գտնվող գերեվարված զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց:
Հայտարարության նախագծի հեղինակների նպատակն է խորհրդարանական երկրի թիվ մեկ մանդատ ունեցող կառույցի կողմից դատապարտել Ադրբեջանի պահվածքը: Ու նաեւ միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համատեղ ճնշման միջոցով նպաստել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը կյանքի կոչելուն:
Նախագծի համահեղինակ Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ իրենք ընդունել են ԱԳՆ-ի առաջարկները, ներկայացրել լրամշակված տարբերակ, որին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց:

Дебаты по проекту, осуждающему политику Азербайджана
1 марта в Постоянной комиссии НС по внешним связям обсуждался проект Заявления НС «Об осуждении политики Азербайджана по воспрепятствованию репатриации находящихся под контролем Азербайджана военнопленных и пленных гражданских лиц, в том числе женщин», предложенный депутатами НС Т.Товмасян, А.Григорян и В.Атабекяном.
Учитывая деликатность вопроса, предложение председателя комиссии Р.Рубиняна о проведении обсуждения в закрытом режиме было принято.
По словам авторов, с принятия послания НС РА 8 декабря 2020 г. прошло около трех месяцев, однако Азербайджан до сих пор не вернул находящихся под его контролем пленных военнослужащих и гражданских лиц, в том числе женщин.
Цель авторов проекта Заявления – осудить   поведение Азербайджана мандатом структуры N 1 парламентской страны, а также путем совместного давления с международными структурами, международным сообществом и правозащитными организациями продвигать гуманитарный процесс репатриации всех находящихся под контролем Азербайджана военнопленных и гражданских лиц, включая женщин.
Соавтор проекта Т.Товмасян сообщила, что они приняли предложения МИД, представили доработанный вариант, получивший   положительное заключение комиссии.