Պետբյուջեում մեծ կշիռ են ունեցել կենսաթոշակներն ու նպաստները
2020-ի պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հարցը  ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկեց փետրվարի 26-ի նիստում:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման վրա բացասական ազդեցություն է թողել համաշխարհային համավարակը, ինչի հետեւանքով թերակատարվել են մի շարք ծրագրեր: Կիսամյակի սկզբնական ծրագրով եկամուտների համար նախատեսված է եղել 808 մլրդ դրամ, ճշտված ծրագրով այն կազմել է 733 մլրդ դրամ, փաստացի կատարողականը՝ շուրջ 97.7 տոկոս: «Կատարված ծախսերի մակարդակը կազմել է մոտ 766 մլրդ դրամ: Դրա մեջ համեմատաբար համեստ մաս են ունեցել կապիտալ ծախսերը՝ 46 մլրդ դրամ, մնացածը եղել են ընթացիկ ծախսերը: Մեծ կշիռ է ունեցել կենսաթոշակների եւ նպաստների մասը, որի համար օգտագործվել է ծախսերից մոտ 267 մլրդ դրամ: Կշիռով հաջորդ համեմատաբար մեծ մասն ունեցել են դրամաշնորհները, տոկոսավճարները՝ պետական պարտքի սպասարկման համար, ապրանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերումները, ինչպես նաեւ աշխատավարձերը»,- ասաց Ջանջուղազյանը: Պակասուրդը կազմել է մոտ 49 մլրդ դրամ, իսկ պետական պարտքը՝  7.7 մլրդ դոլար, ընդ որում, կառավարության պարտքի մեջ արտաքին պարտքը կազմել է շուրջ 5.5 մլրդ դոլար:
ԿԲ-ի վարած նպատակային դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում ապահովվել է ֆինանսական կայունությունը, գնաճը կազմել է 1,5-2 %:
2020-ի առաջին կիսամյակում առավելապես տուժել են ծառայությունների, մշակող արդյունաբերության եւ շինարարության ճյուղերը: Համավարակի բացասական հետեւանքների չեզոքացման նպատակով Կառավարությունը մշակել է հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթ՝ շուրջ 150 մլրդ դրամ գումարի չափով: Այն ներառում է սոցիալական եւ տնտեսական աջակցությանը, մասնավոր ներդրումների խթանմանը եւ երկարաժամկետ զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված նախագծերին: ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը շրջանառությունից հանեց «ՀՀ 2021թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու վերաբերյալ օրինագիծը: Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվեց «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենքի նախագծի քննարկումը:

Весомая доля в госбюджете – пенсии и пособия
26 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждался вопрос об исполнении госбюджета за первое полугодие 2020 г.
Министр финансов РА А.Джанджугазян отметил, что глобальная пандемия негативно повлияла на исполнение госбюджета за первое полугодие, в результате чего ряд программ был недовыполнен. Первоначальной программой полугодия было предусмотрено 808 млрд драмов доходов, по скорректированной программе – 733 млрд драмов, фактически – около   97,7%. «Уровень расходов составил около 766 млрд драмов. Из них капитальные вложения составили относительно скромную часть - 46 млрд драмов, остальное – текущие   расходы. Весома   доля пенсий и пособий – около 267 млрд драмов. Следующая относительно большая часть пришлась на гранты, выплаты процентов по обслуживанию государственного долга, закупки товаров и услуг, а также заработную плату.   Дефицит составил около 49 млрд драмов, а госдолг - 7,7 млрд долларов, причем внешний долг в государственном долге – около 5,5 млрд долларов», - проинформировал министр.
В результате проводимой ЦБ адресной денежно-кредитной политики была обеспечена финансовая стабильность, инфляция составила 1,5-2%.
В первой половине 2020 г. более всего пострадали сфера услуг, обрабатывающая промышленность и строительство. Для нейтрализации негативных последствий пандемии правительством разработан пакет антикризисных мер на сумму около 150 млрд драмов. Он включает меры по социально-экономической поддержке, привлечению частных инвестиций и долгосрочному развитию.
Комиссия дала положительное заключение внесенным во втором чтении законопроектам. Депутат НС А.Манукян изъял из обращения проект о внесении поправки в закон «О Государственном бюджете РА на 2021 г.».   Обсуждение проекта, предусматривающего изменения и дополнения в закон «Об Аудиторской палате», отложено сроком до двух месяцев.