Փետրվարի 9-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվեց 16 հարց
Քննարկվեցին եւ հաստատվեցին Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ փետրվարի 9-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը, սահմանվեցին նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը: Կառավարության հեղինակած «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման տեւողությունը սահմանվեց մինչեւ երեք ժամ:
Փետրվարի 9-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվեց 16 հարց:
Փոփոխություններ կատարվեցին Ազգային ժողովի խորհրդի 2019 թվականի մի շարք որոշումներում: Հետայսու Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողով՝ «Եվրանեսթ»-ում հայկական պատվիրակությունը կղեկավարի ԱԺ <<Իմ քայլը>> խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը:

16 Items Included in the Draft Law of Agenda of Regular Sittings to Be Convened on February 9
On February 8, the RA NA Council sitting was held presided over by the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan.
The draft laws on Making Addenda to the agenda of the sixth session of the seventh convocation of the National Assembly and to the agenda of the regular sittings to be convened on February 9 were debated and approved, and the sequence and the duration of the debate of the agenda items of the regular sittings was also established. The duration of the draft law on Higher Education and Science and the package of the enclosed presented draft laws was established up to three hours.
16 items were included in the draft law of the agenda of the regular sittings to be convened on February 9.
Amendments were made in a number of decisions of the National Assembly Council for 2019. From now on, the deputy of the NA My Step Faction Viktor Yengibaryan will lead the Armenian Delegation to the Euronest, the Eastern Partnership Parliamentary Assembly.