Նյույորքյան հանդիպումներ
ԵԽԽՎ նախագահ Ռընե Վան Դեր Լինդենի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներին առնչվող խնդիրներ: Վեհաժողովի նախագահը կարեւորեց լայն քարոզչական աշխատանքների իրականացումը մինչեւ հանրաքվեն ընկած ժամանակաշրջանում եւ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը:
Նյու-Յորքյան հանդիպումները առանձնացան նաեւ նոր խորհրդարանական կապերի հաստատմամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը երկկողմ պաշտոնական հանդիպումներ ունեցավ Չեխիայի խորհրդարանի նախագահ Լյուբոմիր Զաորալեկի, Շվեյցարիայի խորհրդարանի նախագահ Թերեզ Մեյերի, Ճապոնիայի խորհրդարանի նախագահ Չիկագե Օոգիի,  Բրազիլիայի խորհրդարանի նախագահ Ժոզե Սեվերինո Կավալկանտիի եւ Հորդանանի խորհրդարանի նախագահ Աբդուլլահ Մաջալիի հետ, պայմանավորվածություններ ձեռքբերվեցին հաստատելու միջխորհրդարանական կապեր այդ երկրների հետ: Արթուր Բաղդասարյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս երկրների հետ խորհրդարանական կապերի հաստատումը կարող է մեծապես նպաստել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր բնագավառներում, ինչպես նաեւ նպաստել Հայաստանին վերաբերվող խնդիրների ճիշտ ընկալմանը եւ միջազգային համագործակցությանը:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Քրիստոֆիասի հետ հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Լառնակայում հայոց ցեղասպանությանզոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան տեղադրելու մասին:

Во время встречи с Председателем ПАСЕ Рене ван дер Линденом обсуждались проблемы, связанные с конституционными реформами в Армении. Председатель Ассамблеи отметил важность осуществления широкой агитационной работы в период до референдума и эффективной реализации реформ.
Нью-йоркские встречи выделяются также установлением новых парламентских связей. Председатель НС РА имел двусторонние официальные встречи с председателем парламента Чехии Любомиром Заоралеком, председателем парламента Швейцарии Терезой Мейер, председателем парламента Японии Чикаге Ооги, председателем парламента Бразилии Жозе Северино Кавальканти и председателем парламента Иордании Абдулом Хади Маджали, достигнуты договоренности об установлении межпарламентских связей с этими странами. Артур Багдасарян выразил уверенность, что установление парламентских связей с этими странами может в значительной мере способствовать развитию двусторонних отношений в различных сферах, а также содействовать верному восприятию проблем, касающихся Армении, и международному сотрудничеству.
В ходе встречи с Председателем Палаты представителей Кипра Деметриосом Кристофиасом достигнута договоренность об установлении в Ларнаке мемориала жертв Геноцида армян.