Սեպտեմբերի 22-ին եւ 23-ին Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում գործող «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL»-ի հետ համատեղ կազմակերպել էր երկօրյա աշխատանքային սեմինար՝ «Խորհրդարանի դերը օրենսդրական մոտարկման գործընթացում» թեմայով:
Ազգային ժողովի աշխատակիցների համար թեման ներկայացրել է «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL» Ժան-Մոնե մոդուլի գիտական համակարգող դոկտոր Աննա Խվորոստիանկինան: Ներկաները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու օրենսդրական մոտարկման գործընթացի մեխանիզմներին, Եվրոպական միության եւ առանձին երկրների փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի:
Նշենք, որ լաբորատորիան Երեւանում բացվել է 2019 թվականին եւ ֆինանսավորվում է Եվրամիության Էրազմուս+ ծրագրի կողմից:
Սեմինարի ավարտին կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Իրավական մոտարկման լաբորատորիա/LegAL»-ի միջեւ արդյունավետ էր եւ կլինի շարունակական:

22-23 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции совместно с “Лабораторией законодательной гармонизации/ LegAL ” Ереванского государственного университета им.В.Брюсова организовала двухдневный рабочий семинар на тему “Роль парламента в процессе законодательной гармонизации”.
Для сотрудников НС тему представила научный координатор модуля Жан-Моне доктор А.Хворостянкина. Присутствующие ознакомились с механизмами процесса законодательной гармонизации, с рядом вопросов по взаимодействию стран Евросоюза и отдельных государств.
Лаборатория открылась в Ереване в 2019 г. и финансируется программой ЕС Эразмус+.
В завершение семинара стороны отметили эффективность и постоянство сотрудничества между Постоянной комиссией НС по вопросам европейской интеграции и “Лабораторией законодательной гармонизации/ LegAL ”.