ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 15-ի արտահերթ նիստում Վարազդատ Կարապետյանի նախագահությամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող` ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է փոփոխություն կատարել օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասում, որով կանոնակարգված են կազմակերպություններին անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված գույքը կազմակերպության կողմից մինչեւ մեկ տարի եւ մեկ տարուց ավելի ժամկետով վարձակալության տրամադրման գործընթացները: Առաջարկվում է պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությանն ամրացված գույքը վարձակալության հանձնել ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված կարգով: Նպատակն է բարձրացնել պետական գույքի կառավարման արդյունավետությունը, նպաստել պետական բյուջեի եկամուտների ավելացմանը, ինչպես նաեւ ՊՈԱԿ-ներին անհատույց օգտագործման իրավունքում ամրացված գույքի վարձակալության տրամադրման գործընթացն իրականացնել թափանցիկ ու հրապարակային:
Ըստ Նարեկ Բաբայանի` էական փոփոխություններ են կատարվել նաեւ վարձակալության տրամադրման գործընթացում:
Ընդգծելով նախագծի քննարկման հրատապությունը` Վարազդատ Կարապետյանը նշել է, որ վարձակալության պայմանագրերի վերակնքման գործընթացն արդեն սկսել է եւ օրենսդրորեն կանոնակարգելու անհրաժեշտություն կա:
Հիմնական զեկուցողին ուղղված հարցերը վերաբերել են համայնքների ֆինանսապես հզորացմանն ուղղված քայլերին, վարձակալության տրամադրման կարգին:

At July 15 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment moderated by Varazdat Karapetyan, the draft law on Making Amendment and Addendum to the RA Law on State and Commercial Organizations authored by the Government was debated.
The key speaker, the Chairman of the RA State Property Management Committee Narek Babayan has informed that the goal is to raise the efficiency of the state property management, promote the increase of the state budget incomes, as well as to implement transparent and public the process of providing property tenancy, stipulated by the right to free use of the state non-commercial organizations.
According to Narek Babayan,, essential amendments were made also in the process of providing tenancy.
Underlining the urgency of the draft law debate, Varazdat Karapetyan has noted that the process of re-signing the tenancy treaties has already begun, and there is need of regulating by law.
The questions addressed to the key speaker related to the steps taken for financially strengthening the communities and the issue of tenancy provision.