Հայտարարություն Գերմանիայի Բունդեսթագի «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրով հետաքրքրված անձանց համար
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի նույնպես Գերմանիայի Բունդեսթագը, համագործակցելով Բեռլինի Ազատ համալսարանի, Հումբոլդտի համալսարանի եւ Տեխնիկական համալսարանի հետ, առաջարկում է երիտասարդ, քաղաքականությամբ հետաքրքրվող, բարձրագույն կրթություն ունեցող երիտասարդներին Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ Բեռլինում:
Ծրագիրը տեւում է 2021թ. մարտի 1-ից մինչեւ հուլիսի 31-ը:
Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը 2020թ` հուլիսի 31-ն է:
Գերմանիայի Բունդեսթագի www.bundestag.de/ips համացանցային էջում զետեղված են ծրագրի վերաբերյալ կարեւոր տեղեկություններ, այդ թվում մասնակցության նախադրյալներն ու մրցութային փաստաթղթերի ցանկը, գերմաներենի գիտելիքները հաստատող լրացման թերթիկը, ինչպես նաեւ մրցույթին վերաբերող հարցաթերթիկը:

Announcement for Persons Interested in the Programme International Parliamentary Scholarship of the German Bundestag
As in the previous years, this year also the German Bundestag, cooperating with Free University of Berlin (Freie Universität Berlin), Humboldt University (Humboldt-Universität zu Berlin) and Technical University of Berlin (TUB), proposes the young people interested in politics with higher education International Parliamentary Scholarship (IPS) in Berlin.
The programme lasts from 1 March until 31 July 2021.
The deadline for application submission is 31 July 2020.
Important information about the programme is posted on www.bundestag.de/ips website page of the German Bundestag, including the preconditions of the participation and the list of the competition documents, the application form proving the knowledge in the German language, as well as the questionnaire on the competition.