ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ հունիսի 2-ին շարունակել է նախորդ օրը հրավիրած արտահերթ նիստի աշխատանքը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է տրվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթին: Սահմանվում է, որ ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով կասեցված հանրաքվեն անցկացվում է ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից ոչ շուտ, քան 50 եւ ոչ ուշ, քան 65 օր հետո:
Հանրապետության նախագահը ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից հետո` եռօրյա ժամկետում նշանակում է կասեցված հանրաքվեի գործընթացը մեկնարկելու օրը եւ քվեարկության օրը, որը պետք է լինի կիրակի: Սահմանվում են նաեւ կասեցված հանրաքվեն վերսկսելու կարգավորումները:
Հիմնական զեկուցողի հավաստմամբ` առաջին ընթերցումից հետո փաթեթը հիմնովին լրամշակվել է: Ընդունվել է ներկայացված առաջարկությունների մեծ մասը:

2 июня продолжено созванное в предыдущий день внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна. Во втором чтении обсужден и удостоился положительного заключения предложенный депутатом НС В.Овакимяном пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон «О референдуме» и смежные законы. Устанавливается, что приостановленный вследствие военного или чрезвычайного положения референдум проводится не ранее 50 и не позднее 65 дней после завершения военного или чрезвычайного положения.
Президент Республики после отмены военного или чрезвычайного положения в трехдневный срок назначает день начала возобновления приостановленного процесса референдума и день голосования, который должен быть воскресным. Устанавливается также порядок возобновления приостановленного референдума.
По заверению основного докладчика, после первого чтения пакет основательно доработан. Принята большая часть представленных предложений.
Заключение правительства положительное. Члены Комиссии единогласно проголосовали в пользу пакета поправок.