Օրացույցի այս օրը՝ հունիսի մեկը, ոչ միայն առիթ պիտի դառնա հավելյալ ուշադրության արժանացնելու փոքրիկներին, սիրելու նրանց, հիանալու եւ երջանկանալու նրանցով, այլեւ եւս մեկ անգամ պիտի հիշեցնի, որ մենք՝ որպես պետություն եւ հասարակություն, պարտավարություններ ունենք մեր կրտսեր քաղաքացիների նկատմամբ:
Մեր փոքրիկներին ամեն անգամ երջանիկ մանկություն մաղթելիս պիտի հիշենք, որ դրա գլխավոր գրավականն իրենց իրավունքների լիակատար պաշտպանությունն է՝ որակյալ կրթությունից մինչեւ սոցիալական եւ առողջապահական երաշխիքներ:
Երեխաների իրավունքների իրացման ապահովումն ու պաշտպանությունը շատ ավելին է, քան լոկ երեխաների պաշտպանությունը: Դա գրավականն է նրա, որ մեր մեծացող քաղաքացիները վաղը կդառնան մեր հանրության հոգատար անդամներ եւ կպաշտպանեն նաեւ այլ խոցելի խմբերի՝ կանանց, ծերերի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները՝ ձգտելով ունենալ առավել հոգատար, առավել համերաշխ, առավել պաշտպանված հասարակություն: Դա գրավականն է նրա, որ մենք ինքներս երեխաների կողքին շարունակաբար կձգտենք լինել ավելի լավը եւ ավելի բարին:

This day of calendar, June 1, shall not only become an occasion to draw additional attention to the little ones, love and admire them, be happy with them, but it will remind us once again that we, as a state and society, have obligations towards our junior citizens.
While wishing every time happy childhood to our little ones, we shall remember that the full protection of their rights is its main pledge: from the qualified education to the social and health guarantees.
Ensuring and protecting the children’s rights is much more than merely the children’s protection. It is a token that our growing citizens will become the caring members of our society, and they will also protect the rights of other vulnerable groups – the women, the elderly people, the persons with disabilities, aspiring to have more caring, more solidary, more protected society. It is the guarantee that we ourselves will continuously strive for being better and kinder next to the children.