Օրացույցի այս օրը՝ հունիսի մեկը, ոչ միայն առիթ պիտի դառնա հավելյալ ուշադրության արժանացնելու փոքրիկներին, սիրելու նրանց, հիանալու եւ երջանկանալու նրանցով, այլեւ եւս մեկ անգամ պիտի հիշեցնի, որ մենք՝ որպես պետություն եւ հասարակություն, պարտավարություններ ունենք մեր կրտսեր քաղաքացիների նկատմամբ:
Մեր փոքրիկներին ամեն անգամ երջանիկ մանկություն մաղթելիս պիտի հիշենք, որ դրա գլխավոր գրավականն իրենց իրավունքների լիակատար պաշտպանությունն է՝ որակյալ կրթությունից մինչեւ սոցիալական եւ առողջապահական երաշխիքներ:
Երեխաների իրավունքների իրացման ապահովումն ու պաշտպանությունը շատ ավելին է, քան լոկ երեխաների պաշտպանությունը: Դա գրավականն է նրա, որ մեր մեծացող քաղաքացիները վաղը կդառնան մեր հանրության հոգատար անդամներ եւ կպաշտպանեն նաեւ այլ խոցելի խմբերի՝ կանանց, ծերերի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները՝ ձգտելով ունենալ առավել հոգատար, առավել համերաշխ, առավել պաշտպանված հասարակություն: Դա գրավականն է նրա, որ մենք ինքներս երեխաների կողքին շարունակաբար կձգտենք լինել ավելի լավը եւ ավելի բարին:

Поздравление Председателя НС Арарата Мирзояна с Международным днем защиты детей
Этот день календаря – 1 июня – не только должен стать поводом для особого внимания к малышам, любви и восхищения ими, но и должен еще раз напомнить, что мы, как государство и общество, имеем обязательства перед нашими младшими гражданами.
Каждый раз желая нашим малышам счастливого детства, должны помнить, что главный залог тому – полноценная защита их прав, начиная с качественного образования до социальных и здравоохранительных гарантий.
Реализация обеспечения и защиты прав детей – гораздо большее, чем лишь защита детей. Это залог того, что наши подрастающие граждане завтра станут заботливыми членами общества и защитят также права других уязвимых групп общества – женщин, стариков, лиц с инвалидностью, стремясь к более заботливому, более сплоченному, более защищенному обществу. Это залог того, что мы сами рядом с детьми постоянно будем стремиться стать лучше и добрее.