Խորհրդարանը մարտի 31-ին շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը՝ երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկելով «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ հետեւել է սոցիալական ցանցերում նախագծի առնչությամբ հնչող քննադատություններին եւ պարզաբանումներ ներկայացրել: Նա հիշեցրել է, որ սահմանափակումները վերաբերում են բացառապես համաճարակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրությանը, դրանից հետո որեւէ սահմանափակում չի գործելու: Նա հստակեցրել է, որ որեւէ նոր տվյալ քաղաքացիների մասին չի հավաքվում եւ մշակվում, այլ օպերատորների մոտ առկա տվյալները համատեղվելու են մեկ միասնական բազայում` համաճարակի դեմ պայքարելու համար: Այդ տվյալները ոչնչացվելու են արտակարգ դրության ավարտից հետո, դա վերաբերելու է ոչ միայն անձնավորված, այլ նաեւ ապանձնավորված տվյալներին: Նախարարի հավաստմամբ` այս ամենը չի ենթադրում հեռախոսային խոսակցությունների բովանդակության բացահայտում, կարեւոր է զանգի կատարման եւ տեղակայման փաստը: Տվյալների մշակումը կարող է իրականացվել սահմանված նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ նվազագույն քանակով, այսինքն եթե անձը ռիսկի գոտում չէ, ապա մշակված տվյալների հիման վրա չի կարող վերլուծություն կատարվել, դա կհանգեցնի քրեական պատասխանատվության:
Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկների հիման վրա լրամշակվել է փաթեթը: Բացառվել է հեռախոսային խոսակցությունների ավարտի մասին տվյալներ ստանալու հնարավորությունը, հստակեցվել է առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման համակարգի մարմիններից տվյալներ պահանջելու եւ ստանալու հնարավորությունն ու կարգը, բացառվել է ապանձնավորված տվյալները պահպանելու հնարավորությունը. բոլոր տվյալները պետք է ոչնչացված լինեն արտակարգ դրության ավարտից հետո ոչ ուշ, քան մեկ ամիս հետո: էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցների կիրառման հետ կապված կարգավորումներն այնպես են վերաձեւակերպվել, որ հստակ լինի դրանց կիրառման այլընտրանքային բնույթը:
Ներկայացնելով ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանն անդրադարձել է նախաձեռնության որոշ խնդրահարույց դրույթներին եւ առաջինից երկրորդ ընթերցում իրականացված լրամշակումներին:
Նախաձեռնության հիմնավորումներին անդրադարձել են նաեւ ԱԺ պատգամավորները:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը հայտնել է Տարոն Սիմոնյանը: Առաջարկվող սահմանափակումները, ըստ նրա, մարդու իրավունքների բնագավառում շատ են եւ դրանք չեն արձանագրելու ցանկալի նպատակ: Տարոն Սիմոնյանի գնահատմամբ` համաճարակի դեմ պայքարելու առաջարկվող գործիքը եւ տեխնիկական, եւ մասնագիտական առումով տեղին չէ:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով` խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը կարծիք է հայտնել, որ առաջարկվող մեխանիզմը չի աշխատելու:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի գնահատմամբ` վիրուսի կանխարգելման համար անհրաժեշտ են համարժեք արագ լուծումներ, ինչին էլ միտված է Կառավարության առաջարկը: Նա ընդգծել է, որ ամենաժողովրդավար պետություններում անգամ այս օրերին մտցվում են աննախադեպ սահմանափակումներ, քանի որ մարդկանց կյանքին է վերաբերում խնդիրը: Խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ իրենք կողմ են քվեարկելու օրենսդրական փաթեթին` հնարավորություն տալով պարետատանն իրականացնելու անհրաժեշտ գործողություններ:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն արտահերթ ելույթում անդրադարձել է հնչած տեսակետներին ու մտահոգություններին: Խորհրդարանի ղեկավարը փաստել է, որ Կառավարությունն առաջարկում է կարգավորում համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության համար:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ իշխանությունների հասցեին հնչող որոշ քննադատությունների, մասնավորապես մարդու իրավունքների եւ ազատությունների սահմանափակումների վերաբերյալ մեղադրանքներին: Նա հիշեցրել է, որ իրենք կյանքի մեծ մասն անցկացրել են այդ իրավունքի համար պայքարելով:
Համաձայնելով, որ այս կարգավորումը քիչ մարդկանց է վերաբերելու, քանի որ շատերը շփվելու են WhatsApp, Signal եւ այլ հավելվածներով` Արարատ Միրզոյանն այդուհանդերձ կարեւորել է այս գործիքը` ընդգծելով` դա կարող է տասնյակ, հարյուրավոր, գուցե հազարավոր մարդկանց կյանքին վերաբերել:
Ազգային ժողովի նախագահի խոսքով` Կառավարության ներկայացրած նախաձեռնությունը քննարկվել է, լրամշակվել եւ այժմ բարենպաստ ու հավասարակշռված կետի է  հասցվել:
Եզրափակիչ ելույթներում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նազելի Բաղդասարյանը եւ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձել են հնչած տեսակետներին ու առաջարկներին:
Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը որոշել է երկրորդ ընթերցման ընթացակարգում օրակարգից հանել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից մինչեւ երկրորդ ընթերցում ներկայացված առաջարկների հիման վրա փաթեթում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ:
Մասնավորապես «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքի 69-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրվել է նոր խմբագրությամբ. «Ժողովի որոշումները կարող են ընդունվել առանց օրակարգի հարցերի քննարկման եւ քվեարկության դրված հարցերի վերաբերյալ որոշումների ընդունման նպատակով ընկերության մասնակիցների համատեղ ներկա գտնվելու՝ հեռակա կարգով քվեարկության միջոցով: Հեռակա կարգով քվեարկություն կարող է անցկացվել փաստաթղթերը փոստային, հեռագրային, հեռատիպային, հեռախոսային, էլեկտրոնային կապի փոխանցվող եւ ընդունվող հաղորդագրությունների իսկությունը հավաստող ու հասցեատիրոջ կողմից դրանք ստանալու փաստի հաստատման հնարավորություն տվող միջոցներով փոխանակելու եղանակով»:
Հարակից զեկույցում ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ նախաձեռնությամբ հնարավորություն է տրվում բաժնետիրական ընկերություններին առաջիկայում գումարվելիք իրենց տարեկան ժողովներն անցկացնել հեռակա տարբերակով: Պատգամավորի տեղեկացմամբ` առաջարկվող ռեժիմը գործելու է մինչեւ 2020թվականի նոյեմբերի 1-ը: Պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Այնուհետեւ տեղի են ունեցել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված հարցերի քվեարկություններ:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունել է «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը: Քվեարկության արդյունքում չի ընդունվել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները  չեն մասնակցել քվեարկությանը:

On March 31, the parliament continued the work of the extraordinary sitting, debating the legislative package on Making Addenda to the Law on Legal Regime of the State of Emergency and on Making Addendum to the Law on Electronic Communication in the second reading and for completely passing it.
The RA Minister of Justice Rustam Badasyan underlined that he followed the criticism voicing in relation with the draft law in the social networks and presented clarifications. He has reminded that the restrictions refer to the state of emergency declared exclusively on the ground of the pandemic, and after that no restriction will be applied to them.
Rustam Badasyan noted that the package was revised based on the recommendations after the first reading.
Presenting the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs the deputy Nazeli Baghdasaryan touched upon some problematic provisions and the revisions made from the first to the second reading.
The NA deputies also referred to the substantiations.
Taron Simonyan expressed the viewpoint of the NA Bright Armenia Faction, assessing that the instrument being proposed for fighting against the pandemic, and it is out of place in the technical and professional aspect.
The Secretary of the NA Prosperous Armenia Faction Arman Abovyan presented the viewpoint of the Faction and opined that the proposing mechanism would not work.
As the Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts has evaluated, adequate quick solutions are necessary for the prevention of the virus, and the proposal of the government is aimed at them. She has underscored that during these days even in the most democratic states unprecedented restrictions are entered, as the problems relates to the people’s life. The Head of the Faction noted that they would vote for the legislative package, giving an opportunity the Commandant’s Office to take necessary actions.
In his extraordinary speech the NA Speaker Ararat Mirzoyan has reflected upon the voiced viewpoints and concerns, The Head of the Parliament has documented that the Government proposes regulation for the state of emergency declared because of extraordinary situation caused because of the pandemic.
The NA Speaker also related to some critical remarks addressed to the authorities, particularly accusations on restrictions of human rights and freedoms. He reminded the attendees that they spent the great part of their life fighting for that right.
Agreeing that this regulation will refer to few people, as most of them will contact by WhatsApp, Signal and other supplements, nevertheless Ararat Mirzoyan has emphasized this instrument, underlining that it can relate to dozens, hundreds, perhaps, thousands of people’s life.
According to the Speaker of the National Assembly, the initiative presented by the Government has been discussed, revised and now has been reached to favourable and balanced point.
In their final speeches, the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Nazeli Baghdasaryan and the RA Minister of Justice Rustam Badasyan touched upon the voiced viewpoints and recommendations.
Rustam Badasyan informed that the Government made a decision to remove from the agenda in the second reading procedure the bill on Making Addenda to the Law in Medical Aid and Service of the Population.
The parliament debated in the second reading and completely passing the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Joint Stock Companies authored by the Government and the package of the enclosed presented bills.
The key speaker, the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan informed that a number of amendments had been made in the package based on the recommendations presented from the first to the second reading.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noted that the proposing regime would enter into force until 1 November 2020. The MP called on his colleagues to vote for the initiative.
Afterwards voting of the items debated in the second reading was held.
The parliament passed in the second reading completely the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Joint Stock Companies and the enclosed presented package of bills.
As a result of voting, the package of bills on Making Addenda to the Law on Legal Regime of the State of Emergency and on Making Addendum to the Law on Electronic Communication was not passed. The RA NA Bright Armenia and Prosperous Armenia factions did not take part in voting.