Մարտի 12-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանն ու «Հայաստանի գյուղատնտեսական դաշինք» ՀԿ համանախագահ Հայկ Մինասյանը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր։
Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ ամեն ինչ արվում է, որպեսզի հուշագիրը դառնա գործուն մեխանիզմ եւ նպաստի տվյալ ոլորտի խնդիրների քարտեզագրմանն ու լուծմանը։ Նա կարեւոր է համարել գյուղատնտեսության բնագավառի օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը, միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցումը։ Ընդգծվել է երկուստեք արդյունավետ գործակցության կարեւորությունը։
Մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանը համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման գործում կարեւորել է մասնագիտական քննարկումները՝ ոլորտի զարգացմամբ մտահոգ կառույցների հետ։ Շեշտադրվել է նպատակային գործակցության անհրաժեշտությունը։
Հյուրերը ներկայացրել են կազմակերպության ստեղծման նախապատմությունը, գործունեության նպատակները, ձեռք բերված հաջողությունները։ Անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսության ոլորտում առկա հիմնախնդիրներին։ Առաջիկայում շահագրգիռ կողմերի հետ կկազմակերպվեն անասնաբուժության բնագավառի վերաբերյալ քննարկումներ։

12 марта председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам М.Тандилян и сопредседатель общественной организации “Сельскохозяйственный союз Армении” А.Минасян подписали Меморандум о  сотрудничестве.
М.Тандилян отметила, что предпринимается все возможное для того, чтобы меморандум стал действенным механизмом, содействовал бы картированию и решению проблем данной сферы.   Она подчеркнула важность совершенствования законодательного поля сельскохозяйственной сферы, гармонизации с международными стандартами. Обоюдно выделена необходимость плодотворного сотрудничества.
Заместитель председателя комиссии А.Манукян в деле повышения эффективности совместной работы   выделил профессиональные дебаты с заинтересованными в развитии сферы структурами. Подчеркнута необходимость целенаправленного сотрудничества.
Гости представили предысторию создания организации, цели деятельности, достигнутые успехи. Подня ты существующие в сельском хозяйстве проблемы. В дальнейшем   совместно с заинтересованными сторонами будут организованы обсуждения по ветеринарии.