Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 11-ին հանդիպել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչին:
Սերբիայի նախագահը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը Բելգրադում եւ վստահություն հայտնել, որ այս այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-սերբական հարաբերություններում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ վերջին շրջանում տեղի ունեցած մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերը պիտի օժանդակեն կողմերի միջեւ առկա չիրացված ներուժի բացահայտմանն ու կենսագործմանը եւ շեշտել, որ երկու ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունեն խոր պատմական ու մշակութային կապեր: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների միջեւ վիզաների չեղարկման փաստը եւ վստահություն հայտնել, որ այն նոր խթան կհանդիսանա զբոսաշրջային փոխայցերի համար:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարն առանձնակի կարեւորել է նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների դերը երկկողմ հարաբերություններում թե' բարեկամական խմբերի եւ հանձնաժողովների, թե' միջազգային խորհրդարանական ձեւաչափերի մակարդակներում:
Կողմերը տեղեկատվություն են փոխանակել երկու տարածաշրջաններում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այնտեղ ապրող հայ բնակչության ֆիզիկական անվտանգության միակ երաշխիքը ինքնորոշման իրավունքն է: Նա վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խնդրի լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում եւ գործընկերներին կոչ անում` սատարել այս ձեւաչափն ու որդեգրված սկզբունքները:

11 марта делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном в рамках официального визита встретилась с Президентом Сербии   Александром Вучичем.
Президент Сербии приветствовал в Белграде делегацию, возглавляемую спикером парламента Армении,   и выразил уверенность, что визит даст новый импульс армяно-сербским отношениям.
Председатель НС, поблагодарив за прием, отметил, что состоявшийся   в последнее время ряд высоких визитов должен поспособствовать выявлению и претворению в жизнь нереализованного потенциала между сторонами, подчеркнул существующие между двумя народами глубокие исторические и культурные связи. А.Мирзоян особо отметил установление безвизового режима между РА и Сербией, выразив уверенность в оживлении взаимных турпоездок.
Глава законодательного органа особо подчеркнул также роль парламентов двух стран в двусторонних отношениях – как на уровне групп дружбы и постоянных комиссий, так и в международном парламентском формате.
Стороны обменялись информацией по текущей ситуации в своих регионах.
Обратившись к Арцахской проблеме, А.Мирзоян отметил, что единственной гарантией физической безопасности проживающего там армянского населения является право на самоопределение. Он подтвердил, что армянская сторона видит решение проблемы исключительно путем мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и призвал партнеров поддержать этот формат и принятые принципы.