Մարտի 5-ին ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը, խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Գեւորգ Պետրոսյանը հանդիպել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղի ունեցող դատաիրավական բարեփոխումներին:
Հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել կառույցի ջանքերը` Հայաստանում արդյունավետ դատաիրավական համակարգ ունենալուն:
Պատգամավորները կարեւորել են արդյունավետ եւ գործող դատական համակարգ ունենալը, ինչից կախված է Հայաստանի սոցիալական եւ տնտեսական զարգացումը: Խմբակցությունը կողմ է համակարգը կոռումպացված դատավորներից ազատելուն, սակայն, ըստ խորհրդարանականների, Կառավարության առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությունը չի խրախուսում պրոֆեսիոնալիզմի սկզբունքը: Նշվել է, որ դատական համակարգի երիտասարդացումը չպետք է լինի այն կործանելու հաշվին:
Ընդդիմադիր պատգամավորները կարեւորել են դատարաններում դատավորների թվաքանակի ավելացումը, խոսել դատավորների ծանրաբեռնվածության մասին՝ ընդգծելով, որ դրա արդյունքում տուժում է ՀՀ քաղաքացին:

5 марта секретарь парламентской фракции ППА А.Абовян, члены фракции Н.Зограбян и Г.Петросян встретились с представителями делегации БДИПЧ/ОБСЕ.
Затронуты, в частности, проводимые в Армении судебно-правовые реформы.
Армянские парламентарии высоко оценили усилия структуры в установлении эффективной судебно-правовой системы в РА.
Депутаты подчеркнули необходимость продуктивной и действенной судебной системы, от которой зависит социальное и экономическое развитие Армении. Фракция заинтересована в освобождении системы от коррумпированных судей, однако, по мнению парламентариев, предложенная правительством законодательная инициатива игнорирует принцип профессионализма. Отмечено, что омолаживание судебной системы не должно происходить за счет ее разрушения.
Оппозиционные депутаты подчеркнули важность увеличения в судах количества судей, коснулись загруженности судей, заметив, что в итоге страдает гражданин РА.