Մարտի 2-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մարտի 3-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը, սահմանվել են նաեւ մարտի 3-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը:
Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 19, մարտի 3-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում` 38 հարց:
Փոփոխություններ եւ լրացումներ են կատարվել ԱԺ խորհրդի 2019 թվականի մարտի 15-ի, փետրվարի 6-ի եւ մարտի 25-ի որոշումներում:

On March 2, the sitting of the RA NA Council, presided over by the Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, was held.
The draft laws on Making Addenda in the agenda of the fourth session of the seventh convocation of the National Assembly and the agenda of the regular sittings to be convened on March 3 were debated and approved, the sequence and duration of the debate of the agenda items of the regular sittings to be convened on March 3 was also established.
19 items were included in the draft law of the agenda of the fourth session of the seventh convocation of the National Assembly and 38 items were included in the draft law of the agenda of the regular sittings to be convened on March 3.
Amendments and addenda were made in the decisions of 15 March, 6 February and 25 March 2019 of the NA Council.