ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 26-ին հանդիպել է «Դիալոգ» կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանի, ՌԴ կառավարությանն առնթեր փորձագիտական խորհրդի անդամ Ռոման Շկոլինի եւ Անդրկովկասի հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Նիկոլայ Բանինի հետ:
Ողջունելով հյուրերին` խորհրդարանի փոխնախագահը հետաքրքրվել է նախօրեին տեղի ունեցած «ԵԱՏՄ երկրների էներգետիկ անվտանգությունը եւ ընդհանուր էներգաշուկայի ձեւավորման խնդիրները» խորագրով քննարկումներով, որը նախաձեռնել էր «Դիալոգ» կազմակերպությունը` ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Յուրի Նավոյանը տեղեկացրել է, որ միջազգային կլոր սեղան ձեւաչափով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանականների, կառավարությունների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների մասնակցությամբ քննարկվել է «Ռուսաստանի արտաքին էներգետիկ քաղաքականությունը եւ Հայաստանը», «Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ժամանակակից կացությունը», «Հայ-ռուսական էներգետիկ համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները», «Հայաստանի ատոմային էներգետիկան. իրավիճակը եւ զարգացման հեռանկարները», «Հայաստանի էներգետիկ համակարգը. ներդրումային գրավչությունը եւ ազատականացման խնդիրները», «Էներգետիկ համագործակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակներում եւ  ընդհանուր էներգաշուկայի ձեւավորման խնդիրները» թեմաները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը, կարեւորելով կազմակերպված միջոցառումը, ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության հիմնական ձեռքբերումներից  կարելի է համարել Էներգետիկ անվտանգության բարձր մակարդակը, որը տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման առաջընթացի հիմնական գրավականներից է:

26 февраля вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с председателем организации “Диалог” Ю.Навояном, членом Экспертного совета при Правительстве РФ Р.Школиным и заместителем директора Центра исследований Закавказья Н.Баниным.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС поинтересовался состоявшимися накануне дебатами на тему “Энергетическая безопасность стран ЕАЭС и проблемы формирования общего энергорынка”, инициированными “Диалогом” при содействии Постоянной комиссии НС по региональной и евразийской интеграции.
Ю.Навоян проинформировал, что в формате международного круглого стола с участием парламентариев, представителей правительств и экспертов РА и РФ обсуждены темы “Внешняя энергетическая политика России и Армения”, “Современное состояние энергетической безопасности Армении”, “Перспективные направления армяно-российского энергетического сотрудничества”,   “Атомная энергетика Армении: состояние и перспективы развития”, “Энергетическая система Армении: инвестиционная привлекательность и проблемы либерализации”, “Энергетическое сотрудничество в рамках ЕАЭС и   проблемы формирования общего энергорынка”.
Вице-спикер НС, подчеркнув важность организованного мероприятия, особо отметил, что важнейшим достижением РА можно считать высокий уровень энергетической безопасности, являющийся одной из основных гарантий развития различных сфер экономики.