Հունվարի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը հանդիպել է Մեքսիկայի Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսի հետ:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` խորհրդարանի փոխնախագահը  բարձր է գնահատել վերջերս ձեւավորված Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խումբը եւ հույս հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդմանը:
Լենա Նազարյանը նաեւ գոհունակությամբ ընդգծել է Հայաստանում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոսության հիմնադրումը, որը կխթանի զբոսաշրջության զարգացմանը: Այս համատեքստում նա ցավով նշել է, որ հյուպատոսությունը վիզա չի տրամադրում եւ հայ զբոսաշրջիկները ստիպված մեկնում են Մոսկվա, ինչը որոշակի անհարմարություն է առաջացնում:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Լենա Նազարյանը վերահաստատել է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում լուծելու` հայկական կողմի դիրքորոշումը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Մեքսիկայի  Միչոական-դե-Օկամպո նահանգի Կոնգրեսի կողմից 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության ընդունումը եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում այդ գործընթացը կլինի շարունակական:
Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը տեղեկացրել է, որ իր երկրում Հայաստանի դեսպանի ջանքերով` թանգարաններից մեկում գործում է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցասրահ եւ ավելացրել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում:

Л.Назарян встретилась с председателем группы дружбы Мексика – Армения
20 января вице-спикер НС Л.Назарян встретилась с председателем группы дружбы Мексика – Армения Палаты депутатов Конгресса Мексики Адольфо Торресом Рамиресом.
Приветствуя гостя в НС, вице-спикер парламента высоко оценила недавно сформированную группу дружбы Мексика – Армения и выразила надежду, что она посодействует упрочению связей между двумя народами.
Л.Назарян также с удовлетворением подчеркнула создание почетного консульства Мексики в РА, которое поощрит развитие туризма. В этом контексте она с сожалением отметила, что консульство не предоставляет визы, вынуждая армянских туристов обращаться в Москву, что создает определенные неудобства.
Собеседники обсудили вопросы мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы. Л.Назарян подтвердила позицию армянской стороны в разрешении конфликта исключительно путем мирных переговоров, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Вице-спикер НС высоко оценила принятие Конгрессом мексиканского штата Мичоакан-де-Окампо заявления о признании и осуждении Геноцида армян 1915 года, выразив надежду на   продолжение этого процесса в ближайшем будущем.
Адольфо Торрес Рамирес проинформировал, что усилиями посла РА в Мексике в одном из музеев действует экспозиция о Геноциде армян, добавив, что работа по признанию преступления века продолжается.