Կարեւորվեց խորհրդարանի դերը ժողովրդավարության խորացման գործընթացում
Հունիսի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Եվրախորհրդի նախարարների շրջանակներում գործող վերահսկման Ագոյի խմբի պատվիրակությանը` Ռոլանդ Վեգեների գլխավորությամբ:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին` կողմերը նշեցին, որ երկարատեւ քննարկումների արդյունքում գտնվել են բոլոր դժվարին հարցերի պատասխանները: Պարոն Վեգեները կարեւորեց սահմանված ժամանակացույցով նախագծի ընդունումը երկրորդ ընթերցմամբ եւ պատշաճ քարոզչության իրականացումը: Նրա կարծիքով` սահմանադրական բարեփոխումների քննարկումներում ձեռքբերված կարեւոր արդյունքներից մեկն էլ ընդդիմության մասնակցության համաձայնությունն է հետագա քննարկումներին եւ լիարժեք վերադարձը խորհրդարանի օրենսդրական գործունեությանը, որի շուրջ արդեն իսկ եղել է իրենց համաձայնությունը:
ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը սահմանադրական բարեփոխումների առնչությամբ նշեց, որ Հայաստանը, որդեգրելով ժողովրդավարության խորացման եւ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան օրենսդրության ստեղծման անհրաժեշտությունը, վ երջին մեկ տարում լուրջ քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Այդ քայլերից էին Ընտրական օրենսգրքի, «Ժողովների, հանրահավաքների, երթերի ու միտինգների անցկացման կարգի մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը եւ հատկապես սահմանադրական բարեփոխումները, որոնք Հայաստանում կարեւորվում են ժողովրդավարության խորացման առումով: «Ժողովրդավարությունն ավելի շատ օրենք է, քան բացառություն: Եվպետք է սկսել երկրի Հիմնական օրենքից»,- նշեց Արթուր Բաղդասարյանը: Խորհրդարանի նախագահը բարեփոխումների անցկացման ընթացքում կարեւորեց համակողմանի քարոզչությունը եւ հասարակության բոլոր շերտերի մասնակցությունը, որը կապահովի հանրաքվեի դրվող նախագծի ընդունումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ, անդրադարձ եղավ Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնությունը խորհրդարանական վեհաժողովի վերածվելու համաձայնագրին, որի կենսագործումը նոր հեռանկարներ կբացի տարածաշրջանի զարգացման համար:

Отмечена важность роли парламента в углублении демократии
27 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию действующей в рамках комитета министров Совета Европы мониторинговой группы Аго во главе с Роландом Вегенером.
Обращаясь к процессу конституционных реформ, стороны отметили, что в результате длительных обсуждений найдены ответы на все сложнейшие вопросы. Г-н Вегенер отметил важность принятия проекта во втором чтении по установленному графику и проведение соответствующей агитации. По его мнению, одним из достижений в ходе обсуждений конституционных реформ является согласие оппозиции участвовать в дальнейших дебатах и полноценное возвращение к законодательной деятельности в парламенте, на что уже дано ее согласие.
Председатель НС РА А.Багдасарян в связи с конституционными реформами отметил, что Армения, понимая необходимость углубления демократии и создания соответствующего европейским стандартам законодательства, за последний год проделала серьезные шаги в этом направлении. Из этих шагов были принятие Избирательного кодекса, проекта закона “О порядке проведения собраний, митингов, шествий и демонстраций” и особенно конституционные реформы, которым в Армении придается важность в плане углубления демократии. “Демократия более правило, чем исключение. И надо начинать с Основного закона страны”, - отметил А.Багдасарян. Председатель парламента в ходе проведения реформ отметил важность всесторонней пропаганды и участие всех слоев общества, что обеспечит принятие проекта, выдвинутого на референдум.