ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին եւ տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանին:
Հյուրերը եւ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել են միմյանց` երեկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել եւ շնորհակալություն է հայտնել Ամերիկայի Հայկական Համագումարի, ինչպես նաեւ մյուս հայկական կազմակերպությունների երկարամյա ջանքերը` ուղղված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին:

On December 13, the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Co-Chair of the Board of Trustees of the Armenian Assembly of America (AAA) Anthony Barsamian and the Regional Director Arpi Vartanian.
The guests and Ararat Mirzoyan congratulated each other on the adoption of the Resolution Recognizing and Condemning the Armenian Genocide by the US Senate the day before.
The Head of the Parliament highlighted and thanked the long-standing efforts of the Armenian Assembly of America, as well as other Armenian organizations directed to the process of the recognition of the Armenian Genocide.