ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամներ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Անուշ Բեղլոյանը, Միքայել Զոլյանը, Արսեն Ջուլֆալակյանը եւ Վիկտոր Ենգիբարյանը դեկտեմբերի 4-ին հանդիպել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատվիրակության հետ:
Պատվիրակության այցի նպատակն է ընտրել «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի հայ կրթաթոշակակիրներին:
Բունդեսթագի մարդու իրավունքների եւ մարդասիրական օգնության հանձնաժողովի պատգամավոր Կայի Գերինգը նշել է, որ պատվիրակությունն առաջին անգամ է այցելում Հայաստան եւ արդեն հասցրել է տարբեր արդյունավետ հանդիպումներ ունենալ: Գերմանացի խորհրդարանականի տեղեկացմամբ՝ արդեն մասնակցել են ծրագրի հերթական փուլին, ընտրել Հայաստանից նոր թեկնածուների: Նա կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից փոխադարձ ծրագրի իրականացումը:
Հայ խորհրդարանականները, ողջունելով պատվիրակությանը, կարեւորել են Գերմանիայի կողմից Հայաստանում արդյունավետորեն իրականացվող կրթական ծրագրերը:
Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ թե՛ բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքի եւ թե՛ առանձին այցերի միջոցով հնարավոր է զարգացնել եւ խորացնել միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամները հյուրերի խնդրանքով անդրադարձել են մեր երկրի արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղղություններին, խոսել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մասին, կարեւորել Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի դյուրացումը:
Բունդեսթագի պատգամավորի դիտարկմամբ՝ Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարությունը Հայաստանում մեծ առաջընթաց է գրանցել: Նա ողջունել է Հայաստանի իշխանությունների՝ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու ջանքերը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միխայել Բանցհաֆը:

4 декабря члены группы дружбы Армения – Германия, депутаты фракции “Мой шаг” А.Беглоян, М.Золян, А.Джулфалакян и В.Енгибарян встретились с делегацией Бундестага ФРГ.
Цель визита делегации – выбрать армянских стипендиатов программы “Международная парламентская стипендия”.
Депутат Комиссии по правам человека и гуманитарной помощи Бундестага К.Геринг отметил, что делегация впервые посещает Армению и успела провести различные продуктивные встречи. По информации немецкого депутата, уже приняли участие в очередном этапе программы, выбрали новых кандидатов из Армении. Он подчеркнул важность реализации Национальным Собранием РА взаимной программы.
Армянские парламентарии, приветствуя делегацию, особо выделили осуществляемые Германией эффективные образовательные программы   в РА.
Собеседники выразили уверенность в развитии и углублении межпарламентского сотрудничества как активной работой групп дружбы, так и конкретными визитами.
Члены группы дружбы Армения – Германия по просьбе гостей обратились к важным внешнеполитическим векторам РА, к отношениям РА – ЕС, подчеркнули важность либерализации визового режима ЕС для граждан Армении.
По наблюдению депутата Бундестага, после Бархатной революции демократия в Армении зафиксировала ощутимый прогресс. Он приветствовал усилия армянских властей в осуществлении реформ в сфере юстиции.