ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիին:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ողջունել է Չեխիայի կողմից Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ նշելով, որ Հայաստանը մեծ հույս եւ ակնկալիքներ ունի, որ չեխական կողմը կաջակցի նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում: Աժ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի Պատգամավորների պալատին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ ընդունելու համար եւ հույս հայտնել, որ Չեխիայի Սենատը եւս շուտով կհետեւի այս քայլին:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրների համար աշխատելու բազմաթիվ ուղղություններ կան եւ մեծ ծավալի աշխատանք կա անելու՝ վստահություն հայտնելով, որ Բեդրիխ Կոպեցկին իր ներդրումը կունենա այս գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, նշել, որ Հայաստան-Չեխիա կապերը շատ կարեւոր են եւ խորհրդարանական համագործակցությունն ու պատգամավորների փոխայցերը նոր որակի եւ մակարդակի կարող են հասցնել երկու երկրների հարաբերությունները: Բեդրիխ Կոպեցկին ընդգծել է, որ Չեխիան ու Հայաստանը տնտեսական համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն եւ կարեւորել է առեւտրատնտեսական գործակցության ընդլայնումը: Նա վստահեցրել է, որ Չեխիան սատարում է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, պատրաստ է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափում զարգացնել կապերը եւ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ բարեփոխումների բոլոր ուղղություններով:

On November 27, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan received the Ambassador of the Czech Republic to Armenia Bedřich Kopecký.
During the meeting, Ararat Mirzoyan has welcomed the ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the European Union by the Czech Republic, noting that Armenia has great hopes and expectations that the Czech side will also support the launch of the visa liberalization dialogue. The NA President thanked the Chamber of Deputies of the Czech Republic for adopting a resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide and expressed hope that the Czech Senate would soon follow this step.
Ararat Mirzoyan has noted that there are many ways to work for both countries, and there is a great deal of work to be done, expressing confidence that Bedřich Kopecký will make his contribution to this work.
The Ambassador thanked the NA President for the warm reception, noting that Armenia-Czech relations are very important and the parliamentary cooperation and the MPs’ mutual visits can bring the relations of the two countries to a new quality and level. Bedřich Kopecký has underlined that the Czech Republic and Armenia have great potential for economic cooperation and has emphasized the expansion of trade and economic cooperation. He has assured that the Czech Republic supports democratic reforms in Armenia, and is ready to develop relations both bilaterally and multilaterally in the framework of the European Union Eastern Partnership and to support Armenia while making reforms in all directions.