ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը նոյեմբերի 18-ին հանդիպել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պետական իշխանության կազմակերպման, տեղական ինքնակառավարման, տարածքային զարգացման եւ քաղաքաշինության հանձնաժողովի քարտուղարության ղեկավար Անժելա Մալյուգայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հյուրերի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է ԱԺ կառուցվածքն ու գործունեությունը, օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման կարգն ու իր ղեկավարած մշտական հանձնաժողովի հիմնական գործառույթները: Նա նշել է, որ օրենքների մշակման գործընթացը թափանցիկ է եւ հանձնաժողովներում ձեւավորված ենթահանձնաժողովներում հասարակական կազմակերպությունների, մասնագետների եւ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ իրականացվում են օրենսդրական նախաձեռնությունների տարաբնույթ քննարկումներ:
Վարազդատ Կարապետյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից հետո ընթացող բարեփոխումներին՝ նշելով, որ այդ հեղափոխությունը նաեւ «արժեքների»  հեղափոխություն էր:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է նաեւ համայնքների խոշորացման գործընթացի մասին՝ նշելով, որ փոփոխություններ են նախատեսվում Ընտրական օրենսգրքում: Նա տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը մշակել է տարածքային զարգացման ռազմավարություն:
Գերագույն ռադայի ներկայացուցիչները մանրամասնել են Ուկրաինայում  համայնքների խոշորացմանն ուղղված օրենսդրական գործընթացները, ծանոթացրել հանձնաժողովի եւ քարտուղարության աշխատանքներին: Նրանք ողջունել են Հայաստանի խորհրդարանում փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային համակարգի կիրառումը՝ ընդգծելով, որ Ռադայում նման  համակարգ գործում է միայն իրենց հանձնաժողովում:

Подчеркнута важность изучения опыта и активизации сотрудничества
18 ноября   председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян встретился с делегацией, возглавляемой руководителем секретариата Комиссии Верховной Рады Украины по организации государственной власти, местного самоуправления и градостроительства А.Малюгой.
По просьбе гостей председатель комиссии представил структуру и деятельность НС, порядок представления законодательных инициатив и основные функции возглавляемой им комиссии. Он отметил, что процесс разработки законов прозрачен и в сформированных в комиссиях подкомиссиях обсуждаются различные законодательные инициативы с участием общественных организаций, специалистов и заинтересованных лиц.
В.Карапетян обратился к проводимым после Бархатной революции реформам в Армении, отметив, что эта революция также “революция ценностей”.
Председатель комиссии коснулся также процесса укрупнения общин, заметив, что намечаются изменения в Избирательном кодексе РА. Он сообщил, что правительство разработало стратегию территориального развития.
Представители Верховной Рады подробно представили направленные на укрупнение общин Украины законодательные процессы, ознакомили с работой комиссии и секретариата. Они приветствовали внедрение в парламенте Армении системы электронного документооборота, заметив, что подобная система в Раде действует только в их комиссии.