ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը նոյեմբերի 18-ին հանդիպել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պետական իշխանության կազմակերպման, տեղական ինքնակառավարման, տարածքային զարգացման եւ քաղաքաշինության հանձնաժողովի քարտուղարության ղեկավար Անժելա Մալյուգայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հյուրերի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է ԱԺ կառուցվածքն ու գործունեությունը, օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման կարգն ու իր ղեկավարած մշտական հանձնաժողովի հիմնական գործառույթները: Նա նշել է, որ օրենքների մշակման գործընթացը թափանցիկ է եւ հանձնաժողովներում ձեւավորված ենթահանձնաժողովներում հասարակական կազմակերպությունների, մասնագետների եւ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ իրականացվում են օրենսդրական նախաձեռնությունների տարաբնույթ քննարկումներ:
Վարազդատ Կարապետյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից հետո ընթացող բարեփոխումներին՝ նշելով, որ այդ հեղափոխությունը նաեւ «արժեքների»  հեղափոխություն էր:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է նաեւ համայնքների խոշորացման գործընթացի մասին՝ նշելով, որ փոփոխություններ են նախատեսվում Ընտրական օրենսգրքում: Նա տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը մշակել է տարածքային զարգացման ռազմավարություն:
Գերագույն ռադայի ներկայացուցիչները մանրամասնել են Ուկրաինայում  համայնքների խոշորացմանն ուղղված օրենսդրական գործընթացները, ծանոթացրել հանձնաժողովի եւ քարտուղարության աշխատանքներին: Նրանք ողջունել են Հայաստանի խորհրդարանում փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային համակարգի կիրառումը՝ ընդգծելով, որ Ռադայում նման  համակարգ գործում է միայն իրենց հանձնաժողովում:

On November 18, the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Varazdat Karapetyan met with the delegation led by Angela Malyuha, the Head of the Secretariat of the Committee on State Building, Regional Policy and Local Self-Government, Territorial Development and Urban Development of the Verkhovna Rada of Ukraine.
At the guests’ request the Committee Chair presented the structure and the activity of the National Assembly, the order of the legislative initiatives’ presentation and the main functions of the Standing Committee led by him. He has noted that the process of the law revision is transparent and various debates of the legislative initiatives are implemented.
Varazdat Karapetyan touched upon the ongoing reforms after the Velvet revolution happened in Armenia, noting that the revolution was also a revolution of ‘values.’
The Committee Chair has also talked about the community enlargement process, noted that amendments are designed in the Electoral Code. He informed that the Government elaborated territorial development strategy.
The representatives of the Verkhovna Rada detailed the legislative processes aimed at the community enlargement, familiarized with the works of the Committee and the Secretariat. They welcomed the use of the document turnover electronic system in the Parliament of Armenia, underlining that such system functions only in their Committee.
The guests emphasized the necessity of the exchange of experience and the activation of mutual visits.