Քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերում ոչ մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների ծնողների կողմից բարձրացված իրավունքի խախտման հարցերը
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում հոկտեմբերի 31-ին Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերում ոչ մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների ծնողների կողմից բարձրացված իրավունքի խախտման հարցերը:
Հանձաժողովը հրավիրել էր ՀՀ զինված ուժերում ոչ մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների ծնողներին եւ ՀՀ քննչական կոմիտեի, Ռազմական ոստիկանության, Զինվորական դատախազության եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին: Նշվել է, որ վերոնշյալ կառույցներում դեռ շարունակվում է զինծառայողների ծնողների կողմից բարձրացված գործերի քննությունը:
Ծնողների գերակշիռ մեծամասնության կարծիքով՝ իրենց որդիներն ոչ թե ինքնասպանություն են գործել, այլ նրանց սպանել են:
Քննիչները ներկայացրել են գործերի նախաքննական նյութերը եւ հանգամանքները: Քննիչների կողմից բերված փաստարկները հունից հանել են զինվորների ծնողներին եւ քննարկումն ընթացել է լարված մթնոլորտում: Արդյունքում՝ Քննչական կոմիտեի, Զինվորական դատախազության եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները հրաժարվել են այդ իրավիճակում շարունակել քննարկումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ հանձնաժողովի անդամները նպատակահարմար են համարել ընդհատել արդեն երկու ժամից ավել ընթացող քննարկումը, հանդարտեցնել ծնողների էմոցիոնալ լարված վիճակը՝ փորձելով գտնել հանդիպման այլ ձեւաչափ՝ բարձրացված կարեւորագույն խնդիրը քննարկելու համար:

Issues Raised by the Parents of the Deceased Servicemen during Non-Military Actions in RA Armed Forces Discussed
On October 31, at the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by Naira Zohrabyan the issues of violation of the right raised by the parents of the servicemen deceased during non-military actions in the RA Armed Forces.
The Committee invited the parents of the servicemen deceased during non-military actions in the RA Armed Forces and the representatives of the RA Investigative Committee, Military Police, Military Prosecutor’s Office and the Ministry of Defense. It has been noted that the examination of the cases raised by the servicemen’s parents is underway in the abovementioned structures.
In the opinion of the great majority of parents, their sons had not committed suicide, but they were killed.
The investigators presented the materials and circumstances of the cases, and the discussion went on in tense atmosphere.
The Committee Chair Naira Zohrabyan and the Committee members considered expedient to interrupt the discussion and try to find other format of meeting for debating the raised important problem.