Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը հանդիպել են Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական եւ խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Լենա Նազարյանը, ողջունելով հյուրին խորհրդարանում, ներկայացրել է անցած տարի տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունը եւ դրան հաջորդած փոփոխությունները, որոնք ուղղված են ժողովրդավարության ամրապնդմանը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է 2018թ դեկտեմբերին մեր երկրում տեղի ունեցած ազատ, արդար եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որի արդյունքում ձեւավորվել է օրենսդիր մարմինը: Այս համատեքստում Լենա Նազարյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի աջակցությունն ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպելու հարցում:
Ռոզմարի Դիկարլոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իր համար հաճելի է լինել Հայաստանում, շնորհավորել է հայ ժողովրդին ժողովրդավարական հեղափոխություն իրականացնելու համար եւ հետաքրքրվել առաջիկայում սպասվող փոփոխություններից:
Որպես առաջնահերթություններ ընդգծվել են դատական համակարգի բարեփոխումները,  կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարը, հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը, տնտեսական ուղղությունների զարգացումը:
Կարեւորելով կանանց դերի բարձրացումը հասարակական քաղաքական կյանքում՝ խորհրդարանի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն ընտրվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի անդամ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային հրատապ հարցերի շուրջ:
Արման Եղոյանն ու Ռուբեն Ռուբինյանը շեշտել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների մշտական ոտնահարման հետեւանքով առաջացած վեճ:
ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն  ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը Հայաստանը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ բացառապես խաղաղ ճանապարհով:

29 октября вице-спикер НС Л.Назарян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян,   председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян, депутат НС Т.Айрапетян встретились с делегацией, возглавляемой заместителем Генерального секретаря ООН по вопросам политики и мира Розмари Дикарло.
Л.Назарян, приветствуя гостей в парламенте, представила Бархатную революцию прошлого года и последовавшие перемены, направленные на укрепление демократии. Она обратилась к свободным, справедливым и демократическим внеочередным парламентским выборам в Армении в декабре 2018 г., в результате которых сформировался законодательный орган. В этом контексте вице-спикер подчеркнула содействие ООН в организации подготовительных работ по выборам.
Розмари Дикарло, поблагодарив за прием и отметив, что ей приятно посещение Армении, поздравила армянский народ с демократической революцией и поинтересовалась намечаемыми предстоящими изменениями.
В качестве приоритетов указаны реформы судебной системы, борьба с коррупцией, создание антикоррупционного органа, развитие экономических направлений.
Отметив повышение роли женщин в общественно-политической жизни, вице-спикер НС сообщила, что Армения избрана членом Комиссии   ООН   по вопросам статуса женщин.
Собеседники обменялись мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
Р.Рубинян и А.Егоян, коснувшись Нагорно-Карабахского вопроса, отметили, что это не территориальный спор, а возникший вследствие постоянного нарушения Азербайджаном прав и основных свобод народа Арцаха.
Вице-спикер НС Л.Назарян подчеркнула, что Армения видит урегулирование НК-конфликта в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ и исключительно мирным путем.