Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը հանդիպել են Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական եւ խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Լենա Նազարյանը, ողջունելով հյուրին խորհրդարանում, ներկայացրել է անցած տարի տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունը եւ դրան հաջորդած փոփոխությունները, որոնք ուղղված են ժողովրդավարության ամրապնդմանը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է 2018թ դեկտեմբերին մեր երկրում տեղի ունեցած ազատ, արդար եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որի արդյունքում ձեւավորվել է օրենսդիր մարմինը: Այս համատեքստում Լենա Նազարյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի աջակցությունն ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպելու հարցում:
Ռոզմարի Դիկարլոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իր համար հաճելի է լինել Հայաստանում, շնորհավորել է հայ ժողովրդին ժողովրդավարական հեղափոխություն իրականացնելու համար եւ հետաքրքրվել առաջիկայում սպասվող փոփոխություններից:
Որպես առաջնահերթություններ ընդգծվել են դատական համակարգի բարեփոխումները,  կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարը, հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը, տնտեսական ուղղությունների զարգացումը:
Կարեւորելով կանանց դերի բարձրացումը հասարակական քաղաքական կյանքում՝ խորհրդարանի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն ընտրվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի անդամ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային հրատապ հարցերի շուրջ:
Արման Եղոյանն ու Ռուբեն Ռուբինյանը շեշտել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների մշտական ոտնահարման հետեւանքով առաջացած վեճ:
ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն  ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը Հայաստանը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ բացառապես խաղաղ ճանապարհով:

On October 29, the RA NA Vice President Lena Nazaryan, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan, the RA NA deputy Tatevik Hayrapetyan met with the delegation headed by Rosemary DiCarlo, the UN Under-Secretary-General for Political Affairs and Peacebuilding Affairs.
Welcoming the guest in the parliament, Lena Nazaryan has presented the Velvet revolution that happened last year and the changes following it which are directed to the strengthening of democracy. The NA Vice President touched upon the snap parliamentary elections held in December 2018, which corresponded with free, fair and democratic standards, and as a result of which the legislative body has been formed. In this context Lena Nazaryan underlined the support of the UN in organizing the preparatory works of the elections.
Expressing her gratitude to the NA Vice President for the reception Rosemary DiCarlo has noted that it’s a pleasure for her to be in Armenia, has congratulated the Armenian people for carrying out the democratic revolution and get interested in the changes being expected in the near future.
As priorities the judiciary reforms, the fight against corruption, the creation of the anti-corruption body and the development of economic directions were underlined.
Highlighting the rise of the women’s role in the public-political life, the Vice President of the parliament informed the guest that Armenia had been elected member of the UN Commission on the Status of Women.
The interlocutors exchanged ideas on the regional and international urgent issues.
Arman Yeghoyan and Ruben Rubinyan have stressed that the Nagorno Karabakh issue is not a territorial dispute, but a dispute caused as a consequence of permanent violation of Artsakh people’s rights and fundamental freedoms.
The NA Vice President Lena Nazaryan has underscored that Armenia sees the Nagorno Karabakh conflict settlement in the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and exclusively by peaceful means.