Հոկտեմբերի 21-ին ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը, անդամներ Գեւորգ Գորգիսյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը մանրամասներ են ներկայացրել  հոկտեմբերի 11-14-ը Լոնդոնում կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ տարեկան նստաշրջանի վերաբերյալ:
Հայկական պատվիրակությունն ակտիվ մասնակցել է բոլոր հանձնաժողովների նիստերին:
ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանի տեղեկացմամբ` Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը պատասխանել է իր՝ ՆԱՏՕ-ի՝ ԼՂ հակամարտության արդար եւ երկարատեւ կարգավորմանը նպաստելու մասին հարցին: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝  ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը պատասխանել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռեւս կարգավորված չէ, եւ ՆԱՏՕ-ն մտահոգված է, որ չեն կարողացել գտնել քաղաքական եւ տեւական լուծում այդ հակամարտությանը: Կառույցի ղեկավարը նշել է, որ ակնհայտ է, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: ՆԱՏՕ-ն ուղղակիորեն դերակատարում չունի, բայց իրենք աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին` գտնելու քաղաքական լուծում:
Գեւորգ Գորգիսյանը տեղեկացրել է, որ մասնակցել է Քաղաքացիական անվտանգության եւ Գիտության, տեխնոլոգիաների հանձնաժողովների նիստերին:
Բանախոսը նշել է, որ տարբեր թեմաներով զեկույցների ներկայացման ժամանակ Ադրբեջանի պատվիրակությունը բազմիցս փորձել է բարձրացնել  Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հարցեր: Հայ պատվիրակները հակազդել են դրանց: Ըստ պատգամավորի՝ մեր պատվիրակությունը փոխել է այդ հարթակում աշխատելու մարտավարությունը. հայկական կողմը չի սահմանափակվում միայն պատասխանելով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին:
Վիկտոր Ենգիբարյանը մասնակցել է Քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի նիստին, որի օրակարգում են եղել Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հանդեպ  ՆԱՏՕ-ի վարած քաղաքականությանը, հարաբերություններին ու մարտահրավերներին, ինչպես նաեւ աֆրիկյան մայրցամաքում ՆԱՏՕ-ի գործողություններին վերաբերող եւ Իրանի հետ կապված հարցերը:
Վեհաժողովի գրեթե բոլոր հանձնաժողովներում անդրադարձ է կատարվել Սիրիայում օրերս Թուրքիայի կողմից ծավալած ռազմական գործողություններին: Թուրքիայի պատվիրակության անդամները պարզաբանել են, թե այնտեղ ահաբեկիչներ են, սակայն եվրոպական պատվիրակներին այդ պարզաբանումները չեն բավարարել:
Կարեւորվել են հաջորդ տարի Երեւանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձեւի՝ կանանց, խաղաղությանն ու անվտանգության ընդունման 20-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որին հրավիրված է նաեւ ՆԱՏՕ ԽՎ-ի նախագահ Մադլեն Մունը:

21 октября глава делегации НС РА в ПА НАТО А.Кочарян, члены делегации Г.Горгисян и В.Енгибарян представили работу состоявшейся 11-14 октября в Лондоне ежегодной сессии ПА НАТО.
Армянская делегация активно участвовала в заседаниях всех комиссий.
По А.Кочаряну, Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг ответил на его вопрос о содействии НАТО справедливому и долгосрочному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Генсек структуры отметил, что конфликт пока не урегулирован, и НАТО озабочена, что не удалось найти политического и долговременного решения этой проблемы. Глава Североатлантического альянса подчеркнул, что конфликт не имеет военного решения. НАТО не играет прямой роли, но способствует сопредседателям МГ ОБСЕ в поисках политического решения.
Г.Горгисян сообщил, что участвовал в заседаниях комиссий по гражданской безопасности и по науке, технологиям.
Он отметил, что в ходе докладов на различные темы азербайджанская делегация неоднократно пыталась поднимать вопросы, касающиеся Нагорно-Карабахского конфликта, однако армянские делегаты решительно пресекали их потуги.
В.Енгибарян участвовал в работе Комиссии по политическим вопросам, в повестке которой были политика НАТО в отношении России и Китая, существующие между ними вызовы, а также вопросы, касающиеся действий НАТО на африканском континенте и в связи с Ираном.
Почти во всех комиссиях Ассамблеи затронуты были развернутые на днях Турцией военные действия в Сирии. Попытки членов турецкой делегации объяснить вторжение борьбой с терроризмом не удовлетворили европейских парламентариев.
На сессии рассматривалось проведение в Ереване в следующем году мероприятий к 20-летию принятия резолюции 1325 Совета Безопасности ООН – о женщинах, мире и безопасности, на которые приглашена также Председатель ПА НАТО Мадлен Мун.