ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ու խմբի անդամները հոկտեմբերի 7-ին հանդիպել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ջեքի Կանչելյան-Սփիրի եւ Ջուդի Չուի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ հայ-ամերիկյան կապերի օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը:
Երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում զրուցակիցներն արժեւորել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի դերակատարությունը:
Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից հետո ընթացող ժողովրդավարական փոփոխություններն աջակցություն են գտնում Միացյալ Նահանգներում:
Հյուրերը  շնորհակալություն են հայտնել  ընդունելության համար եւ նշել են, որ ցանկանում են համագործակցել բոլոր որոլտներում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում տեղի ունեցող ոլորտային բարեփոխումների եւ Միացյալ Նահանգների կողմից դրանց աջակցմանն ուղղված հարցերի մասին:

Обсуждены вопросы армяно-американских межпарламентских отношений
7 октября руководитель группы дружбы Армения – США Л.Макунц и члены группы встретились с членами Палаты представителей США Джеки Канчелян-Спир и Джуди Чу.
Приветствуя гостей, Л.Макунц отметила, что США – один из важных партнеров Армении. Руководитель группы заметила, что в повестке армяно-американских связей весомое место занимает межпарламентское взаимодействие.
Собеседники выделили роль Комитета по армянским делам Конгресса США в развитии и упрочении отношений между двумя странами.
Л.Макунц с удовлетворением отметила поддержку Соединенными Штатами текущих демократических процессов после Бархатной революции в Армении.
Гости поблагодарили за прием и заметили, что желали бы сотрудничать во всех сферах.
Стороны обменялись мнениями по реформам в Армении в различных сферах и вопросам содействия им Соединенными Штатами.