ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ու խմբի անդամները հոկտեմբերի 7-ին հանդիպել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ջեքի Կանչելյան-Սփիրի եւ Ջուդի Չուի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ հայ-ամերիկյան կապերի օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը:
Երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում զրուցակիցներն արժեւորել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի դերակատարությունը:
Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից հետո ընթացող ժողովրդավարական փոփոխություններն աջակցություն են գտնում Միացյալ Նահանգներում:
Հյուրերը  շնորհակալություն են հայտնել  ընդունելության համար եւ նշել են, որ ցանկանում են համագործակցել բոլոր որոլտներում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում տեղի ունեցող ոլորտային բարեփոխումների եւ Միացյալ Նահանգների կողմից դրանց աջակցմանն ուղղված հարցերի մասին:

On October 7, the Head of the RA NA Armenia-USA Friendship Group met with the Members of the U.S. House of Representatives Jackie Kanchelian-Speier and Judy Chu.
Welcoming the guests Lilit Makunts has noted that the U.S. is one of the important partners of Armenia. According to the Head RA NA Armenia-USA Friendship Group, the inter-parliamentary cooperation has an important place on the agenda of the Armenian-American relations.
The interlocutors evaluated the role of the Congressional Caucus on Armenian Issues in the development and strengthening of the relations between the two countries.
Lilit Makunts has emphasized the fact that after the Velvet revolution happened in Armenia the democratic changes find support in the United States.
The guests have thanked Lilit Makunts for the reception and have noted that they want to cooperate in all spheres.
The parties exchanged ideas on the ongoing reforms of different spheres in Armenia and the issues aimed at its support by the United States.