Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԵՊՀ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին
ԵՊՀ հիմնադրման 100-ամյակի միջոցառումների շրջանակում սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Մայր բուհի գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին: Խորհրդարանի ղեկավարը հանդես է եկել ելույթով:
«Տիկնայք եւ պարոնայք, հարգարժան դասախոսներ, սիրելի ուսանողներ, սրտանց շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս այս չափազանց նշանակալի տարեդարձի կապակցությամբ: Գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ, որ մարդկության զարգացման պատմությունը նախեւառաջ կրթության եւ կրթության համակարգերի զարգացման պատմություն է, որովհետեւ կրթությունն է կարեւորագույն նախադրյալը, կարեւորագույն նախապայմանը որեւէ առաջընթացի, առաջադիմության եւ զարգացման: Եվ սա հրաշալի գիտակցում էին մեր նախահայրերը դեռ հարյուրամյակներ, հազարամյակներ առաջ: Եվ սրա լավագույն ապացույցն էր, որ ամենադժվարին եւ պատերազմի պայմաններում, տնտեսական, աշխարհաքաղաքական բարդ իրադրության պայմաններում, նույնիսկ պետականության բացակայության պայմաններում Հայաստանի բազմաթիվ վայրերում հիմնվում էին համալսարաններ՝ վանական համալիրներին կից, որոնք իրենց ժամանակի համար առաջադիմության եւ առաջընթացի ջահակիրն էին դառնում. մարդկային, գիտական, հասարակական, քաղաքական մտքի առաջադիմության ջահակիրն էին դառնում: Եվ այդպես էր նաեւ 1915-ին: Մեր Առաջին Հանրապետության գոյության տարիներին եւ բարդագույն աշխարհաքաղաքական պայմաններում, պատերազմի պայմաններում, սովի, համաճարակի, գաղթականության մասին հոգ տանելու անհրաժեշտության պայմաններում նախարարների խորհուրդը 1919-ին որոշում կայացրեց հիմնադրել պետական համալսարան: Եվ դա, ըստ ինձ, Առաջին Հանրապետության պատմության ամենաշրջադարձային եւ ամենակարեւոր էջերից մեկն էր: Եվ այս հարյուր տարվա ընթացքում համալսարանը եղել է ոչ միայն երկրի գիտակրթական, այլեւ վստահաբար կարելի է պնդել՝ հասարակական, քաղաքական մտքի դարբնոց եւ կարեւորագույն կենտրոն: Հենց համալսարանականներն էլ, կարծում եմ, թերեւս կհամաձայնվեն ինձ հետ, որ հենց համալսարանականներն են եղել այս տասնամյակների ընթացքում մեր հասարակության մտավորականության կորիզը: Եվ այստեղ անգնահատելի է ողջ պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատանքը, ջանքերը, որոնք տարվել են այս պատերից ներս տասնամյակների ընթացքում: Եվ այս պահին ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել բոլոր այն դասախոսներին, ովքեր այս հարյուր տարվա ընթացքում վառ են իրականացրել իրենց կրթական, սերունդները դաստիարակելու մեծ եւ պատվաբեր առաքելությունը:
Միեւնույն ժամանակ Մայր բուհը չէր լինի Մայր բուհ առանց այն ուսանողների, որոնք այս տարիների ընթացքում սովորել են Երեւանի պետական համալսարանում: Եվ ասելով սովորել՝ ես, իհարկե, նախեւառաջ նկատի ունեմ գիտակրթական պրոցեսը, բայց նաեւ նկատի ունեմ մյուս կողմն այս գործընթացի: Գործընթաց, որը մեզ բոլորիս, ինձ անձամբ հնարավորություն է տվել դառնալ քաղաքացի:
Իսկապես, ուսանողներն ավանդաբար հասարակության ամենաանկեղծ, ամենագործունյա եւ ամենամեծ փոփոխությունները բերող շերտն են:
Սովորաբար խոսելով բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մասին՝ մասնագետները մշտապես քննարկման առարկա են դարձնում ակադեմիական ազատությունների հարցը, բայց, իմ կարծիքով, ոչ պակաս կարեւոր են նաեւ ուսանողական ազատությունները:
Մտածել եւ գործել: Ահա այն կարեւորագույն դասը, որը տվել է ԵՊՀ-ն իր սերունդներին: Եվ նման օրինակները մեր պատմության էջերում բազմաթիվ են՝ սկսած խորհրդային շրջանում դիսիդենտական խմբերից  մինչեւ Ղարաբաղյան շարժում, Արցախյան պատերազմից մինչեւ Թավշյա հեղափոխություն, որտեղ ուսանողներն ունեցան ամենակարեւոր եւ նշանակալի մասնակցությունը:
Եվ այսօր, երբ գրվում է մեր պատմության մի նոր էջ, սկիզբ է դրվում մի  նոր 100-ամյա գլխի, Մայր բուհն իսկապես մեծ եւ առաջնորդող դեր ունի մեր ազգային լավագույն իղձերի կյանքի կոչման գործում:
Եվս մեկ անգամ, շնորհավոր տարեդարձդ Երեւանի պետական համալսարան, շնորհավոր մեր Մայր բուհի տարեդարձը, սիրելի՛ համալսարանականներ», -ասել է  ԱԺ նախագահը:
Արարատ Միրզոյանը վաստակաշատ գիտնականներին պարգեւատրել է Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով, Անանիա Շիրակացի եւ Մովսես Խորենացի մեդալներով:

А.Мирзоян на торжественном заседании Ученого совета ЕГУ
26 сентября Председатель НС А.Мирзоян в рамках мероприятий к 100-летию Ереванского государственного университета (ЕГУ) принял участие   в торжественном заседании Ученого совета вуза, на котором выступил с речью:
“Дамы и господа, уважаемые преподаватели, дорогие студенты! Сердечно поздравляю всех нас с этим весьма знаменательным юбилеем. Не открою тайны, если скажу, что история развития человечества – прежде всего история развития образования и систем образования, так как образование – важнейшая предпосылка, важнейшее предусловие любого прогресса и развития. Это прекрасно осознавали наши предки столетия, тысячелетия назад.   Лучшим свидетельством тому было то, что в трудные времена и   периоды войн, в сложных экономических, геополитических условиях, даже при отсутствии государственности в различных местах Армении основывались университеты при монастырских комплексах, которые становились для своей эпохи очагами прогресса, гуманитарной, научной, общественно-политической мысли. Так было и в 1915-м.   В годы существования Первой Республики и в сложнейших геополитических условиях, в услових войны, голода, эпидемий, необходимости заботиться о беженцах Совет министров в 1919 г. выносит решение об основании государственного университета.   И это, полагаю, одна из самых переломных и важнейших страниц истории   Первой Республики. За эти сто лет университет стал кузницей и важнейшим центром не только научно-образовательной, но и, смело могу утверждать, общественно-политической мысли. Госунтовцы, пожалуй, согласятся со мной, что именно университетские кадры в течение десятилетий являлись ядром интеллигенции нашего общества. Неоценимы долголетний труд и усилия   всего профессорско-преподавательского состава в этих стенах. Хотелось бы выразить свою глубокую благодарность всем тем преподавателям, кто за эти сто лет вдохновенно пронес великую и почетную миссию обучения и воспитания поколений.
В то же время главный вуз страны не был бы Alma Mater   без студентов, обучавшихся в эти годы в ЕГУ. Говоря об учебе, я, конечно, прежде всего имею в виду научно-образовательный процесс, но также выделяю другую сторону этого процесса. Процесса, давшего возможность всем нам и лично мне стать гражданином.
Действительно, студенты – традиционно самый искренний, самый деятельный и самый новаторский слой общества.
Специалисты, обычно говоря о вузах, постоянно полемизируют по вопросу академических свобод, но, по-моему, не менее важны студенческие свободы.
Думать и действовать. Вот важнейший урок, данный ЕГУ своим поколениям. И подобных примеров на страницах нашей истории множество, начиная от диссидентских групп советского периода до Карабахского движения, от Арцахской войны до Бархатной революции, в которой студенты приняли самое важное и самое деятельное участие.
И сегодня, когда пишется новая страница нашей истории, положено начало новой столетней главе, университет действительно играет весомую и передовую роль в претворении в жизнь наших лучших национальных стремлений.
Еще раз поздравляю с юбилеем ЕГУ, дорогие госунтовцы!”, - сказал Председатель НС.
А.Мирзоян наградил видных ученых орденом Месропа Маштоца, медалями Анания Ширакаци и Мовсеса Хоренаци.