Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներ
ՀՀ Ազգային ժողովում շարունակվում է ընտրական բարեփոխումներին ուղղված գործընթացը: Խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նախաձեռնած բարեփոխումների աշխատանքային խմբի աշխատանքները, որի մասն են կազմում ՀՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, իրականացվելու են մասնակցային եւ թափանցիկության սկզբունքների համապատասխան: Սա նշանակում է, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար արդյունավետ մասնակցության իրական հնարավորություններ են ապահովելու թե՛ օրենսդրական փոփոխությունների նախագծի ստեղծման փուլում եւ թե՛ այդ նախագծի քննարկման ժամանակ:
Այդ հնարավորությունները չեն սահմանափակվելու շահառուների հետ քննարկումներ կազմակերպելով, այլ նաեւ նախատեսում են հեռակա կարգով առաջարկությունների ներկայացում բոլոր հետաքրքրվածների համար: Այդ առաջարկությունները ներկայացնելու համար կարող եք օգտագործել սույն հղումը  եւ կամ electoralreform@parliament.am հասցեով ուղարկելով առաջարկները:
Բացի այդ՝ ընտրական բարեփոխումների աշխատանքային խմբի աշխատանքների մասնակցելու հայտ կարող են ներկայացնել նաեւ մասնագիտացված հասարակական կազմակերպությունները, որոնք ունեն նվազագույն փորձառություն ոլորտի հետ կապված: Ուստի համապետական ընտրությունների դիտորդական առաքելության իրականացրած եւ համապատասխան զեկույց հրապարակած բոլոր հասարակական կազմակերպությունները կարող են իրենց հայտը ներկայացնել սույն հղումով:

Реформы Избирательного кодекса
В НС РА продолжается процесс избирательных реформ. Работа инициированной Председателем НС А.Мирзояном рабочей группы по реформам, в составе которой представители всех фракций НС, будет проводиться согласно принципам участия и прозрачности. Это означает, что для всех заинтересованных сторон будут обеспечены реальные возможности эффективного участия как на стадии разработки проекта законодательных изменений, так и во время обсуждения этого проекта.
Эти возможности не будут ограничиваться организацией дебатов с выгодополучателями – намечается также представление предложений в заочном порядке для всех заинтересованных. Для представления предложений можно воспользоваться ссылкой или выслать предложения   по адресу electoralreform@parliament.am.
Помимо этого, заявки на участие в работах рабочей группы по избирательным реформам могут представить также специализированные общественные организации (ОО), имеющие минимальный опыт в данной сфере. Поэтому все ОО, осуществившие наблюдательную миссию на общереспубликанских выборах и опубликовавшие соответствующий доклад, могут представить свою заявку по ссылке electoralreform@parliament.am.