Եվրոպական միության փորձագետները խորհրդարանում հանդիպել են ԱԺ պատգամավորների եւ փորձագետների հետ
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, հանձնաժողովի փոխնախագահ Անի Սամսոնյանը, ԱԺ պատգամավորներն ու փորձագետները սեպտեմբերի 10-ին հանդիպել են ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումներին ուղղված «Թայեքս» գործիքի շրջանակներում Եվրոպական միության փորձագետներ Կեստուտիս Լանչինկասի, Վիսենտե Կորալի եւ Նորբերտ Ռիբոուի հետ:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Աստղիկ Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ ԵՄ փորձագետներն արդեն մի շարք հանդիպումներ ունեցել են ՀՀ ոստիկանությունում, զրուցել  տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ, ծանոթացել ՀՀ կառավարության մշակած Ոստիկանության համակար•ում կառուցվածքային բարեփոխումների վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթին:
Նաիրա Զոհրաբյանը, նշելով, որ հյուրերը մեծ առաքելություն են իրականացնում մեր երկրում, թավշյա հեղափոխությունից հետո ոստիկանի նոր կերպարի ձեւավորման գործում, կարեւոր է համարել մտածելակերպի եւ հոգեբանության փոփոխության ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
«Ոստիկանի հիմնական գործառույթը պետք է լինի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը»,- ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը: Նա անդրադարձ է կատարել նաեւ ընտանեկան բռնության դեպքերին, կարեւորել Ազգային ժողովի կողմից 2017-ին ընդունված «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումը: Այս առնչությամբ ԵՄ փորձագետ Վիսենտե Կորալը տեղեկացրել է, որ իր ներկայացրած երկրի՝ Իսպանիայի դատական համակար•ում ստեղծվել է ընտանեկան բռնությունների խնդրով զբաղվող հատուկ վարչություն: Նա հավելել է, որ խնդիրն առկա է ԵՄ պետություններում եւ յուրաքանչյուր երկիր օրենսդրական յուրովի լուծումներ է գտել՝ ա՞րդյոք ներքին գործերի նախարարությունը, թե՞ ոստիկանությունը պետք է զբաղվի ընտանեկան բռնության դեպքերով:
Նաիրա Զոհրաբյանն անհրաժեշտ է համարել նմանօրինակ խնդիրներով զբաղվող արհեստավարժ ոստիկանի դերն ու նշանակությունն ընտանեկան բռնությունը կանխար•ելելու եւ ընտանիքի անդամներին հաշտեցնելու գործում:
Կեստուլիս Լանչիսկին ոստիկանության համակարգում բարեփոխումների համար առանձնացրել է երեք խնդիր.  արմատական կառուցվածքային փոփոխություններ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան օրենսդրության մշակում եւ հին օրենսդրական ընթացակարգերից ձերբազատում, միջին օղակի, որոնք հրամաններ են արձակում, ոստիկանության հոգեբանության փոփոխություն: Կարեւորվել է նաեւ դեպքերին արագ արձագանքելու մեխանիզմի ներդրումը:
Նույն օրը ԵՄ փորձագետները հանդիպել են ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետների հետ: Արամ Տեր-Սահակյանը տեղեկացնելով, որ շուրջ երեք տասնամյակ աշխատել է ոստիկանության համակարգում, կարեւոր է համարել խորհրդային ոստիկանի հոգեբանությունից ձերբազատվելը: Ըստ նրա՝ թավշյա հեղափոխությունից հետո փոխվել են ոստիկան-քաղաքացի հարաբերությունները եւ հանրությունն արդեն օրենքի պաշտպաններին չի ընկալում, որպես պատժողի: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ոստիկանների լիազորություններին ու բազմաթիվ այլ հարցերի:
Փորձագետները նաեւ նշել են, որ բարեփոխումների արդյունքում Եվրոպական միությունը ֆինանսապես կաջակցի եւ կվերազինվի ողջ համակարգը:

On September 10, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan, the Deputy Chair of the Committee Ani Samsonyan, the NA deputies and experts met with the experts of the European Union in the frameworks of Taiex (Technical Assistance and Information Exchange) instrument Kęstutis Lančinskas, Vicente Corral and Norbert Reebow.
The Representative of the Office of the RA Deputy Minister Mher Grigoryan Astghik Hayrapetyan informed that the EU experts had already had a number of meetings in the RA Police, talked with the Heads of different institutions, got familiarized with the legislative package on the constructive reforms in the police system worked out by the RA Government.
Noting that the guests implement great mission in the formation of the policeman’s new image in our country after the velvet revolution Naira Zohrabyan considered important the works being done in the change of way of thinking and psychology.
“The policeman’s main function should be the protection of human rights,” the Chair of the Standing Committee said. She also touched upon the domestic violence cases and emphasized the application of Prevention of Violence within the Family, Protection of Victims of Violence within the Family and Restoration of Peace in the Family passed by the National Assembly in 2017.
Regarding this the EU Expert Vicente Corral has informed that a Special Department on Domestic Violence has been created in the judicial system of Spain, the country he represents. He has added there is a problem in the EU states and every country has found legislative solutions in a peculiar way: the Ministry of Interior Affairs or the Police should be engaged in the domestic violence cases.
Naira Zohrabyan considered necessary the role and importance of the professional policeman being with such problems in prevention of domestic violence and reconciling the family members.
Kęstutis Lančinskas distinguished three problems for the reforms in the police system: radical structural amendments, elaboration of the legislation in accordance with the international standards and deprivation from old legislative procedure, change of medium circle which issues orders and psychology of police. The investment of mechanism of quick response to the cases was also highlighted.
On the same day the EU experts met with the experts of the NA Standing Committee on Defense and Security. Aram Ter-Sahakyan has informed that he has worked in the police system for about three decades, deemed important the fact of getting rid of the Soviet policeman’s psychology. According to him, policeman-citizen relations have been changed after the velvet revolution, and the community does not perceive the defenders of law as those punishing. During the meeting they talked about the police authorities and other numerous issues.
The experts also noted that, as a result of reforms, the European Union would support and the whole system would be improved.