«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդգար Առաքելյանը սեպտեմբերի 4-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,-ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

“Согласно ч.1 ст.155 конституционного закона РА “Регламент НС”, депутат НС Эдгар Аракелян 4 сентября представил прошение об отставке.
Согласно ч.2 ст.155 конституционного закона РА “Регламент НС”,  если в течение одной недели после подачи прошения об отставке депутат отзывает его письменным заявлением, то Председатель НС выступает с сообщением об этом, если же прошение об отставке не отзывается, то о прекращении  полномочий депутата составляется протокол, который подписывает и оглашает Председатель НС. С момента публикации протокола отставка считается принятой”.