Առկա է հայ-լեհական փոխգործակցության մեծ ներուժ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Անուշ Բեղլոյանը, Սոս Ավետիսյանը, Արման Աբովյանն ու Արման Բաբաջանյանը հուլիսի 11-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել   հուլիսի 2-4-ը Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի աշխատանքներից:
Կարեւորելով լեհական կողմի հետ Հայաստան-Լեհաստան, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ հավասարակշռված դիրքորոշման, երկկողմ այցերի, վիզաների ազատականացման եւ այլ օրակարգային հարցերի վերաբերյալ բաց ու անկեղծ քննարկումները՝ Սոս Ավետիսյանը նշել է, որ միջխորհրդարանական գործակցությունը նպաստավոր ձեւաչափ է երկու երկրների կապերի զարգացման գործում:
Արման Աբովյանը տեղեկացրել է, որ լեհ գործընկերներն անչափ հետաքրքրված են մեր երկրում տեղի ունեցած եւ ունեցող իրադարձություններով, կոռուպցիայի դեմ պայքարով: Ըստ նրա՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցին անդրադառնալիս երկուստեք ներկայացրել են սեփական տեսլականները: Պատգամավորը կարեւոր է համարել նաեւ Լեհաստանի ԱԳՆ-ում եւ Արեւելյան հետազոտությունների կենտրոնում հանդիպումներն ու քննարկումները:
«Վերջերս Լեհաստանի արտգործնախարարը Բաքվում սատարել էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը` չնշելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի մասին»,-ասել է Անուշ Բեղլոյանն ու հավելել, որ արտգործնախարարությունում հանդիպման ժամանակ հայկական կողմն իր մտահոգությունն է հայտնել այդ առնչությամբ: Քննարկման արդյունքում լեհական կողմը հավաստիացրել է, որ այսուհետեւ Լեհաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունները կլինեն հավասարակշռված:
Արման Բաբաջանյանը խոսել է հայ-լեհական հարաբերություններում բացթողումների մասին: Ըստ պատգամավորի՝ չեն իրացվել խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները, ինչի հետեւանքով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերը գտնվում են ոչ պատշաճ մակարդակի վրա: Թեեւ ընթացող աշխատանքներին՝ Արման Բաբաջանյանը իրատեսական չի համարում մոտ ապագայում վիզաների ազատականացումը:
Ասուլիսի ընթացքում նշվել է նաեւ, որ կա մեծ ներուժ գործակցելու տարբեր ոլորտներում՝ այդ թվում կրթության ու գյուղատնտեսության: Կարեւորվել է եվրոպական յուրաքանյուր երկրի հետ առանձնակի համագործակցությունն ու հարաբերությունների զարգացումը:

Great Potential of Armenian-Polish Cooperation is AvailableGreat Potential of Armenian-Polish Cooperation is Available
At July 11 press conference, the members of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Anush Begloian, Sos Avetisyan, Arman Abovyan and Arman Babajanyan presented details on the works of the joint sitting with the Foreign and European Union Affairs Committee of the Senate of the Republic of Poland on July 2-4.
Highlighting the open and sincere debates with the Polish side on the balanced position over Armenia-Poland, Armenia-European Union relations, the Nagorno Karabakh issue, the bilateral visits, the visa liberalization and other agenda items, Sos Avetisyan has noted that the inter-parliamentary cooperation is a favourable format in the development of the two countries’ ties.
Arman Abovyan has informed that the Polish colleagues are extremely interested in the events happened in our country with the fight against corruption. According to him, touching upon the regional security issue both sides presented their own visions. The MP also considered important the meetings and debates in the Ministry of Foreign Affairs of Poland and in the Centre for Eastern Studies (OSW).
“Recently the Foreign Minister of Poland supported the territorial integrity of Azerbaijan in Baku without noting about the right of the nations’ self-determination,” Anush Begloian said and added that during the meeting in the Ministry of Foreign Affairs the Armenian side expressed its concern in that respect. As a result of debate, the Polish side assured that from now on the official announcements of the Ministry of Foreign Affairs of Poland would be balanced.
Arman Babajanyan talked about the shortcomings in the Armenian-Polish relations. According to the deputy, the opportunities of the parliamentary diplomacy have not been realized, as a consequence of which, the ties between the parliaments of the two countries are not at a decent level. Despite the ongoing works, Arman Babajanyan does not consider realistic the visa liberalization in the near future.
During the press conference it has also been noted that there is great potential to cooperate in different spheres, including the education and agriculture, The special cooperation and the development of relations with every European country has been emphasized.