Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը հուլիսի 8-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունները, կարեւորել միջազգային հարթակներում միջխորհրդարանական եւ միջկուսակցական փոխգործակցության զարգացումը:
Քննարկվել են առաջիկայում Երեւանում տեղի ունենալիք Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտներում համագործակցության խորացմանը, մասնավորապես փոխշահավետ է համարվել առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը:

Vahe Enfiajyan Receives Ambassador of Belarus to the RA
On July 8, the RA NA Deputy Speaker Vahe Enfiajyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the RA Igor Nazaruk.
Welcoming the Ambassador Vahe Enfiajyan underlined the friendly relations historically formed between Armenia and Belarus, highlighted the development of the inter-parliamentary and inter-party cooperation on the international platforms.
Items on the agenda of the Inter-Parliamentary Committee 12th Sitting between the National Assemblies of Armenia and Belarus to be held in Yerevan in the near future were discussed.
The sides touched upon the deepening of cooperation in a number of spheres, particularly considered mutually beneficial the development of the trade-economic ties.