Արարատ Միրզոյանի ելույթը «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով խորհրդարանական լսումների ժամանակ
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել իմ կոչին արձագանքելու եւ այս լսումներին նման ներկայանալի մասնակցություն ապահովելու համար: Վստահաբար կարող եմ պնդել, որ վերջին շրջանում եւ հատկապես վերջին օրերին ՀՀ հանրային երկխոսության մեջ գտնվող ամենամեծ հետաքրքրություն առաջացնող թեմաներից մեկը, թերեւս, հենց անցումային արդարադատությունն է: Եւ նորից ասեմ՝ այսպիսի ներկայանալի մասնակցությունը դրա վառ ապացույցն է:
Մենք անցած ամիսներին բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել մասնագիտական շրջանակների, միջազգային փորձագետների հետ՝ հասկանալու համար մի շարք հարցեր, որոնք կապված են անցումային արդարադատության հետ եւ, այնուամենայնիվ, կարիք կա այդ հարցերին պատասխաններ տալ՝ միասնական, ներառական, ավելի լայն հանրային քննարկման ճանապարհով: Կան հարցեր, կան որոշումներ, որոնք պետք է կայացնենք բոլորս միասին այսպիսի, գուցե նաեւ հետագայում այլ լսումների, քննարկումների ճանապարհով:
Ես հնչեցնեմ այդ հարցերից մի քանիսն ընդամենը՝ ի՞նչ է, ի վերջո, անցումային արդարադատությունը, ինչպիսի՞ գործիքներ ունի, որքանո՞վ է անհրաժեշտություն ՀՀ-ում այս փուլում կիրառել անցումային արդարադատության գործիքները, այդ գործիքներից որո՞նք է անհրաժեշտ կիրառել, ի՞նչ չափով, ինչպիսի՞ն է ի վերջո վերջնանպատակն անցումային արդարադատության, ինչպիսի՞ն է միջազգային փորձն այս առումով:
Սկզբի համար թերեւս պետք է հասկանանք, թե ինչու՞ գործող դատական համակարգը չի կարող բավարարել ՀՀ քաղաքացիների պահանջը իրականացնելու արդար, անկախ արդարադատություն եւ ինչու՞ պետք է դիմել անցումային արդարադատության գործիքներին: Բոլորիս համար թերեւս փաստ է, գաղտնիք չէ, որ դատական համակարգը տարիներ շարունակ ունի կուտակված լրջագույն խնդիրներ, որոնք ոչ միայն չեն լուծվել այս վերջին մեկ տարվա ընթացքում, այլ պատուհաս են դարձել մեր գլխին եւ իբրեւ մի հսկա ժայռ՝ կանգնած են Հայաստանի հետագա ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին: Համաձայնեք՝ հնարավոր չէ կառուցել լիարժեք ժողովրդավարություն, երբ անկախ դատարանները չեն կարող ապահովել Հայաստանի Սահմանադրությունից եւ օրենքներից բխող անկախ արդարադատություն, ապահովել մարդու իրավունքները, չեն կարող կայացնել անկողմնակալ որոշումներ: Եւ անցման այս փուլում, երբ Հայաստանն անցնում է պսեւդոժողովրդավարությունից, իսկ որոշ փորձագետների գնահատմամբ՝ ավտորիտար համակարգից դեպի ժողովրդավարություն, երբ ժողովուրդն, ի վերջո, ձեւավորել է օրենսդիր իշխանություն եւ օրենսդիր իշխանության միջոցով՝ գործադիր իշխանություն, դատական իշխանությունը շարունակում է ապրել, պայմանական ասած, հին Հայաստանի կանոններով, որտեղ Սահմանադրությունը եւ օրենքները մի բան են, խաղի կանոնները, որոնցով առաջնորդվում է դատական իշխանությունը, այլ բան է: Թերեւս, ավելորդ չէ մեկ անգամ եւս ձեւակերպել, որ դրանք խաղի կանոններ են, որտեղ էական դերակատարում ունեն զանազան կոռուպցիոն սխեմաները, ազգակցական կապերը, ինչու չէ՝ կաշառքը: Սա վստահաբար պնդում չէ բոլոր դատավորների, բոլոր ատյանների մասին, բայց միայն այն հանգամանքը, որ Հայաստանի հանրությունը չունի վստահություն դատական համակարգի նկատմամբ, իսկ դա ակնհայտ է, արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ այստեղ լրջագույն, արագ եւ գիտակցված տարբեր որոշումներ կայացնելու ժամանակն է:
Ժամանակի մասով: Ուզում եմ ասել, որ կիսում եմ միջազգային փորձագետների հնչեցրած գնահատականներն այն մասին, որ, եթե պիտի կիրառվի անցումային արդարադատություն, ապա այժմ ճիշտ ժամանակն է: Չէր կարելի դա անել շուտ, հապճեպ եւ չի կարելի նաեւ հապաղել, չի կարելի ուշացնել:
Ի՞նչ նպատակ ունի անցումային արդարադատությունը: Անցումային արդարադատության նպատակը վերջնական անկախ դատական համակարգի ձեւավորումն է: Այսօր ակնհայտ է, այս օրերին շատ խոսվեց այդ մասին, որ իշխանության մյուս թեւերը որեւէ կերպ չեն ազդում դատական համակարգի որոշումների վրա, բայց միեւնույն ժամանակ դատական համակարգը կարծես թե շարունակում է ազդեցություններ կրել այլ շրջանակներից, այլ օղակներից, եւ սա, իսկապես, մեծագույն խնդիր է: Հետեւաբար, անցումային արդարադատության նպատակն անկախ դատական համակարգի ձեւավորումն է ըստ էության: Մյուս կողմից, անցումային արդարադատությունը նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրելու եղած խնդիրները, այլ տալ լուծում եւ հանգեցնել հանրային համերաշխության: Սա եւս չափազանց կարեւոր է գիտակցել:
Գործիքների մասով: Թույլ տվեք ալեգորիկ համեմատություն անել: Եթե անցումային արդարադատությունը մի ծով է, որի ափին մենք կանգնած ենք, ապա չափազանց կարեւոր է հասկանալ՝ ի՞նչ չափով ենք մենք մտնում այդ ծովը: Որովհետեւ, եթե մենք մտնում ենք ոչ բավարար չափով, ապա ալեգորիայից իրականություն վերադառնալով՝ պետք է ասենք, որ չեն բավարարվի հասարակության ակնկալիքները եւ չենք հասնի վերջնանպատակին: Եթե մենք խորանում ենք այդ ծովում ավելին, քան անհրաժեշտ է, ապա մենք կարող ենք հանգել ոչ ինստիտուցիոնալ լուծումների, ինչը չի կարելի որեւէ կերպ թույլ տալ: Հայաստանի Հանրապետությունն իրավական պետություն է եւ, ինչպես ասում են, ունքը սարքելու փոխարեն աչքը հանել եւ բացել մի պանդորայի արկղ, որը չգիտես ուր կհասցնի Հայաստանի Հանրապետությանը: Հետեւաբար չափը եւ գործիքակազմը հստակ գիտակցելը եւս չափազանց կարեւոր է:
Միջազգային փորձը: Բազմաթիվ երկրներ են կիրառել անցումային արդարադատությունը, որոշ դեպքերում այդ փորձը հաջողված է, որոշ դեպքերում՝ ոչ: Հաջողվածի եւ ձախողվածի մեջ որոշ բաղադրիչներ հաջողված են, որոշ բաղադրիչներ՝ ոչ:
Համերաշխության մասին: Համաձայնեք՝ մենք չենք կարող, օրինակ, գործող դատարանների միջոցով գործեր հարուցել եւ դատապարտել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների, ովքեր մասնակցություն են ունեցել, ենթադրենք, ընտրական խախտումների եւ ընտրական գործընթացների վրա ապօրինի ազդեցությունների: Մենք չենք կարող տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների, այդ թվում՝ ուսուցիչների, ՏԻՄ-երի, բոլորիս տարբեր ազգականների դատապարտել, բայց մենք գուցե կարիք ունենք տալու այդ գնահատականը, արձանագրել եւ հավաստիացնել եւս մեկ անգամ, որ այլեւս երբեք Հայաստանի Հանրապետությունում այդպիսի բան տեղի ունենալ չի կարող:
Տնտեսական հանցագործությունների մասով: Մենք պետք է կարողանանք հասկանալ. հարցեր են հնչում, հարցեր են բարձրացվում զանազան շրջանակներից՝ կիրառե՞լ, թե՞ չկիրառել, օրինակ, հարկային համաներում, ինչպիսի՞ մեխանիզմներ սահմանել, որպեսզի մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ իրենք ապօրինի ճանապարհով են հարստացել, վերադարձնեն իրենց կուտակած հարստությունը պետությանը, հանրությանը եւ շարունակեն ապրել իրենց խաղաղ, ամենօրյա կյանքով:
Անցած իրադարձությունների իրավաքաղաքական գնահատականի մասով: Մենք պետք է հասկանանք՝ կա՞ արդյոք դրա անհրաժեշտությունը, թե՝ ոչ: Գուցե կա՞, ժամանա՞կն է արդյոք, թե՞ պետք է սպասել եւս 20 տարի:
Դատական համակարգի մասով: Ամենաէականը, մենք պետք է հասկանանք՝ ի վերջո դատական համակարգը ներկայացնու՞մ է ՀՀ քաղաքացիներին, իրականացնու՞մ է նրանց կողմից պատվիրակված լիազորությունները, թե՝ ոչ: Եթե ոչ, ապա արագ պետք է ձեւավորել:
Եւ վերջում, ուզում եմ մի կարճ բան ասել. ի՞նչ չէ անցումային արդարադատությունը: Սա չափազանց կարեւոր է: Անցումային արդարադատությունն, այսպես ասած, եռյակ դատարանների ձեւավորումը չէ, արտակարգ դատարանների ձեւավորումը չէ, երբ զանազան մարդիկ կարող են հավաքվել եւ վճիռներ կայացնել: Անցումային արդարադատությունը պիտի օրենսդրական, օրինական ճանապարհով աջակցի, մաքրի, զտի, կայացնի գործող դատական համակարգը: Սա թերեւս ամենաէական ուղերձն է, որը պետք է մտքներումս պահենք:
Նորից շնորհակալություն եմ հայտնում ներկա գտնվելու համար: Ես հարցերի միայն մի մասը հնչեցրի, կլինեն զեկույցներ, փորձագետների կարծիքներ, ապա կլսենք բոլոր այն մարդկանց ելույթները, ովքեր, կարծում եմ, ասելիք ունեն այս մասով եւ գուցե վերջում ունենանք կոնկրետ եզրահանգումներ: Շնորհակալ եմ:

Выступление А.Мирзояна на парламентских слушаниях “Перспективы применения инструментов переходного правосудия в Армении”
“Позвольте поблагодарить, что откликнулись на   мой призыв и обеспечили столь представительное участие в этих слушаниях. Твердо могу сказать, что в общественном диалоге РА в последнее время и особенно в последние дни одной из вызывающих наибольший интерес тем, пожалуй, является переходное правосудие. Вновь замечу: столь представительное участие – яркое свидетельство тому.
В последние месяцы прошли различные обсуждения с профессиональными кругами, международными экспертами – для прояснения ряда вопросов, связанных с переходным правосудием, и, тем не менее, ощущается потребность дать ответы на эти вопросы в ходе совместных, всеобъемлющих и более широких общественных дебатов.   Есть вопросы, есть решения, которые мы все вместе должны представить на таких, возможно и других слушаниях, обсуждениях также в дальнейшем.
Перечислю всего лишь некоторые из этих вопросов: что такое переходное правосудие?; какие есть инструменты?; насколько необходимо применение инструментов переходного правосудия в РА на данном этапе?; какие из этих инструментов необходимо применять?; в какой мере?; какова конечная цель  переходного правосудия?; каков международный опыт в этом аспекте?
Для начала, вероятно, следует понять, почему действующая судебная система не может удовлетворять требования граждан РА реализовать справедливое, независимое правосудие и почему следует обратиться к инструментам переходного правосудия. Для всех нас, пожалуй, факт, не тайна, что в судебной системе за годы накопились серьезнейшие проблемы, которые не только не разрешились за последний год, но и стали нашей головной болью и, как громадный утес, стоят на пути дальнейшего демократического развития Армении. Согласитесь: невозможно построить полноценную демократию, когда независимые суды не могут обеспечить   исходящую из Конституции и законов Армении независимую юрисдикцию, обеспечить права человека, не могут выносить беспристрастные решения. И на этом переходном этапе, когда Армения переходит от псевдодемократии, а в оценке некоторых экспертов – авторитарной системы к демократии, когда народ, наконец, сформировал законодательную власть и через законодательную власть – исполнительную власть, судебная система продолжает жить, условно говоря, по законам старой Армении, где Конституция и законы – одно, а правила игры, которыми руководствуется судебная власть, – совершенно другое. Пожалуй, нелишне еще раз сформулировать, что это правила игры, в которых существенную роль играют различные коррупционные схемы, родственные связи, почему бы и нет – взятки. Это не безусловное утверждение обо всех судьях, всех инстанциях, но лишь то, что общество Армении не доверяет судебной системе – а это очевидно, уже говорит: настало время выносить серьезнейшие, быстрые и осознанные различные решения.
О времени. Хочу сказать: разделяю озвученные международными экспертами оценки о том, что если должно быть применено переходное правосудие, то сейчас самое время. Это нельзя было сделать раньше, поспешно и нельзя также медлить, откладывать.
Какова цель переходного правосудия? Цель переходного правосудия – окончательное формирование независимой судебной системы. Сегодня очевидно, в   эти дни много говорилось об этом, что   другие ветви власти никак не влияют на решения судебной системы, но в то же время   судебная система, кажется, продолжает испытывать влияния других кругов, других звеньев, и это, действительно, величайшая проблема. Следовательно, цель переходного правосудия – формирование по сути независимой судебной системы. С другой стороны, цель переходного правосудия – не еще больше заострить имеющиеся проблемы, а дать решение и привести к общественному согласию. Это также крайне важно осознавать.
По части инструментария . Позвольте сделать аллегорическое сравнение. Если переходное правосудие – море, на берегу которого мы стоим, то чрезвычайно важно понять, в какой степени мы заходим в это море. Потому что если мы заходим недостаточно глубоко, то, возвратившись от аллегории к реальности, должны сказать, что ожидания общества не будут удовлетворены и не достигнем конечной цели. Если же мы углубляемся в это море более, чем нужно, то мы можем прийти к неинституциональным решениям, чего никак нельзя допустить. Республика Армения – правовое государство и, как говорят, вместо того, чтобы подправить бровь, можно выбить глаз и открыть ящик Пандоры, что приведет Армению неизвестно к чему. Поэтому четкое осознание меры и инструментария также крайне важно.
Международный опыт. Различные страны применяли переходное правосудие, в некоторых случаях этот опыт успешен, в других – нет. Некоторые компоненты в удавшемся и неудавшемся успешны, другие – нет.
О солидарности. Согласитесь: мы не можем, например, через действующие суды возбуждать дела и осуждать десятки тысяч граждан, участвовавших, допустим,   в незаконных давлениях на избирательные нарушения и избирательные процессы. Мы не можем осудить десятки тысяч граждан, в том числе учителей, ОМС, различных наших родственников, но мы, может быть, должны дать оценку, констатировать и заверить вновь, что отныне никогда в   Республике Армения такого не может произойти.
По части экономических преступлений. Мы должны понять: звучат, поднимаются   вопросы из различных кругов – применять или не применять, например, налоговую амнистию, какие механизмы установить, чтобы обогатившиеся незаконным путем люди осознанно вернули бы накопленное богатство государству, обществу и продолжали бы жить своей мирной, повседневной жизнью?
По части политико-правовой оценки прошедших событий.   Мы должны понять: есть или нет в этом необходимость? Может, есть, время ли или следует подождать еще 20 лет?
По части судебной системы. Самое главное, мы должны понять: судебная система, наконец, представляет граждан РА, осуществляет делегированные ими полномочия или нет? Если нет, то следует быстро созд ать.
И в заключение, хочу сказать вкратце, чем не является переходное правосудие. Это чрезвычайно важно. Переходное правосудие – не создание так называемых судебных “троек”, не создание чрезвычайных судов, когда разные люди могут собираться и выносить решения. Переходное правосудие должно законодательным, легитимным путем содействовать, очищать, совершенствовать, формировать действующую судебную систему. Это, пожалуй, самый существенный посыл, который должны иметь в виду.
Еще раз благодарю присутствующих. Я озвучил лишь часть вопросов, будут доклады, мнения экспертов, выступления всех, кому есть что сказать по этой части и, может быть, в итоге   придем к конкретным выводам. Спасибо”.