Սեմինար-քննարկում՝ նվիրված խորհրդարանի եւ Հաշվեքննիչ պալատի փոխգործակցության իրավական խնդիրներին
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համատեղ մայիսի 23-ին անցկացրել է «Խորհրդարանի բյուջետային վերահսկողության գործիքակազմ. արտաքին հաշվեքննություն» թեմայով սեմինար-քննարկում:  Մասնակցել են ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ, ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմից, ՀՀ Հաշվեքննիչ պալատից, փորձագետներ, պատգամավորների օգնականներ:
Սեմինարի նպատակն է նպաստել պատգամավորների, փորձագետների, ԱԺ աշխատակազմի մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը: Քննարկվել են խորհրդարանի եւ Հաշվեքննիչ պալատի փոխգործակցության իրավական շրջանակներին, արտաքին հաշվեքննության արդյունքում կազմված ընթացիկ եզրակացությունների նկատմամբ սահմանված իրավական պահանջներին վերաբերող հարցեր: Սեմինարը վարել է ոլորտի փորձագետ Գնել Խաչատրյանը:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը, ընդգծելով սեմինարի անցկացման անհրաժեշտությունը, նշել է, որ համատեղ աշխատանքի դեպքում որակյալ արդյունք կգրանցվի երկու կառույցներում էլ: Մշտական հանձնաժողովի անմիջական համակարգմամբ խորհրդարանում իրագործվում են մասնագիտական եւ կառուցվածքային կարողությունների ձեւավորմանն ու  զարգացմանը նպատակաուղղված մի շարք աշխատանքներ: Հանձնաժողովի կազմում ստեղծվել է հաշվեքննության եւ աուդիտի հարցերի ենթահանձնաժողով, որտեղ քննարկվելու են Ազգային ժողով ներկայացվող Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունները, դրանց վերաբերող տեղեկատվությունները: Բյուջետային գործընթացում օրենսդրի արդյունավետ մասնակցությունը ստեղծում է հակակշիռների եւ զսպումների մեխանիզմ, որն առանցքային նշանակություն ունի  թափանցիկ եւ հաշվետու կառավարման համար, ապահովում հանրային ծառայությունների արդյունավետ իրականացում:
ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի խորհրդական Ալեքսանդր Դրագոյլովիչը նշել է, որ  համատեղ աշխատանքի արդյունքում ձեւավորվել է երկխոսության հարթակ, որում ներգրավված են բոլոր շահառու կողմերը: Բանախոսը կարեւորել է աշխատանքում ընդհանուր ֆինանսական հսկողության եւ կառավարման համակարգի թափանցիկության ապահովումը:
Սեմինարի մասնակիցներն անդրադարձել են երիտասարդ պրոֆեսիոնալ մասնագետներին աշխատանքներում ներգրավելուն, միջազգային փորձը Հայաստանում արդյունավետ կիրառելուն վերաբերող հարցերի:

Семинар-обсуждение по правовым проблемам взаимодействия парламента и Аудиторской палаты
23 мая Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам совместно с программой Deutsche Gesellschaft f ür Internationale Zusammenarbeit (GIZ ) “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” провела семинар-обсуждение на тему “Инструменты бюджетного контроля парламента: внешний аудит”. В дебатах приняли участие члены профильной комиссии, сотрудники Аппарата НС, Аудиторской палаты (АП) РА, эксперты, помощники депутатов.
Цель семинара – содействовать развитию профессиональных возможностей депутатов, экспертов, сотрудников Аппарата НС. Обсуждены вопросы, касающиеся правовых рамок взаимодействия парламента и АП, правовых требований к составленным в итоге внешнего аудита текущим заключениям. Семинар вел эксперт сферы Г.Хачатрян.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам М.Тандилян, подчеркнув необходимость проведения семинара, отметила, что при слаженной работе качественный результат будет зафиксирован в обеих структурах. При непосредственной координации постоянной комиссии в парламенте проводится ряд работ, направленных на   формирование и развитие профессиональных и структурных возможностей.   В составе комиссии создана подкомиссия по вопросам экспертизы и аудита, где будут обсуждаться представляемые в НС текущие заключения АП, сведения по ним.   Плодотворное участие законодателя в бюджетном процессе создает механизм сдержек и противовесов, имеющий ключевое значение для прозрачного и подотчетного управления, обеспечивает эффективное оказание общественных услуг.
Советник программы GIZ “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” А.Драгойлович отметил, что в результате совместной работы сформировалась платформа диалога, куда привлечены все заинтересованные стороны. Он подчеркнул важность обеспечения в работе прозрачности системы общего финансового контроля и управления.
Участники семинара обратились к вопросам по вовлечению в работы молодых специалистов, эффективному применению в Армении международного опыта.