ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին մասնակցելու նպատակով Բիշքեկում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Գոհունակությամբ արձանագրելով հանդիպման փաստը` կողմերը կարեւորել են նման ձեւաչափերի, ինչպես նաեւ երկու խորհրդարանների ղեկավարների միջեւ ոչ ֆորմալ շփումների անհրաժեշտության կարեւորությունը` երկկողմ օրակարգային հարցերին անհրաժեշտ լուծումներ տալու համար:
ՌԴ ԴԺ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը շեշտել է, որ ռազմաքաղաքական դաշինքում գտնվելը ենթադրում է վստահության հատուկ մակարդակ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի առաջիկա նիստը հնարավորություն կընձեռի հանգամանալի անդրադառնալու օրակարգային բոլոր հարցերին:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը վերահաստատել է նաեւ Արարատ Միրզոյանին ուղղված իր հրավերը՝ մասնակցելու հուլիսի 1-2-ը ՌԴ ԴԺ Պետական դումայում կազմակերպվող «Պառլամենտարիզմի զարգացումը» խորագրով միջազգային համաժողովին, որի ընթացքում աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարանների խոսնակներ կքննարկեն պառլամենտարիզմի հետագա զարգացման հարցեր:
Ազգային ժողովի նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունն էլ ավելի զարգացնելու հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունները, ինչին միանշանակորեն կնպաստեն խորհրդարանների ղեկավարների պարբերական շփումները:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստ է 2019թ. աշնանը Երեւանում հյուրընկալելու ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ լիագումար նիստերը:
Այնուհետ անդրադարձ է կատարվել ՌԴ-ում բնակվող հայ համայնքին, որը մեծապես նպաստում է երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: Կողմերը փաստել են, որ երկու ժողովուրդների առջեւ պատասխանատվությունը պետք է դրդի խորհրդարանականներին էլ ավելի ընդլայնելու երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքերը:

Председатель НС А.Мирзоян, находящийся в Бишкеке для участия в выездном  заседании Совета ПА ОДКБ, встретился с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным.
Стороны с удовлетворением отметили важность встреч в подобном формате, а также необходимость неформальных контактов глав двух парламентов для  разрешения вопросов двусторонней повестки.
Председатель Госдумы В.Володин подчеркнул, что нахождение в военно-стратегическом союзе предполагает особый уровень доверия и предстоящее заседание  Совета ПА ОДКБ даст возможность подробно обратиться ко всем повесточным вопросам.
В.Володин также подтвердил свое приглашение А.Мирзояну принять участие в организуемой 1-2 июля в Госдуме РФ международной конференции под девизом “Развитие парламентаризма”, в ходе которой спикеры парламентов различных стран мира обсудят вопросы дальнейшего развития парламентаризма.
Председатель НС подтвердил готовность Армении к еще большему развитию армяно-российских стратегических партнерских отношений, чему однозначно будут способствовать регулярные контакты глав парламентов.
А.Мирзоян отметил, что НС РА готово принять в Ереване осенью 2019 г. заседание Совета и пленарное заседание ПА ОДКБ.
Затронуты также вопросы жизни и деятельности армян в РФ, всемерно содействующих развитию сотрудничества между двумя странами. Стороны констатировали, что ответственность перед обоими народами должна побуждать парламентариев к еще большему расширению необходимой законодательной базы для углубления двусторонних отношений.