Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները մայիսի 16-ին այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցել հայրենիքի համար զոհված հայորդիների հիշատակին:
Արցախի խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկի, Հայաստանի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի եւ քառօրյա պատերազմում զոհվածների շիրիմներին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել նրանց հիշատակը:
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ իրենց պարտքն է ամեն անգամ Հայաստան այցելելուց լինել «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում եւ խոնարհվել հերոսների շիրիմների առջեւ:
Արցախցի գործընկերներին ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հակոբ Սիմիդյանը, Տիգրան Կարապետյանը եւ Արման Բոշյանը:

16 мая председатель НС Республики Арцах А.Гулян, члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС Республики Армения и НС Республики Арцах посетили воинский пантеон “Ераблур”, воздали дань уважения памяти павших за родину сынов армянского народа.
Парламентарии Арцаха возложили цветы к могилам Спарапета Вазгена Саргсяна, Зоравара Андраника, Национального Героя Армении Монте Мелконяна и павших в Четырехдневной войне, почтили молчанием их память.
Председатель НС Республики Арцах А.Гулян отметил, что их долг при каждом визите в Армению посетить воинский пантеон “Ераблур” и склонить головы перед могилами героев.