Հայաստանի եւ Արցախի ԱԺ նախագահներն ամփոփել են միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի արդյունքները
Մայիսի 15-ին Ազգային ժողովում կայացել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ճեպազրույցը, որի ընթացքում երկու հայկական պետությունների խորհրդարանների ղեկավարներն անդրադարձել են ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի տասներեքերորդ նիստի արդյունքներին:
Աշոտ Ղուլյանն իր եւ գործընկերների անունից գոհունակություն է հայտնել կայացած միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստի կապակցությամբ՝ նշելով, որ նիստի մասնակիցներն արձանագրել են քննարկումների արդյունավետությունը: Օրակարգային՝ խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման հեռանկարները եւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում թեմայի շրջանակում պատգամավորները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնելու իրենց տեսակետները, առաջարկներն ու կարծիքները:
Ըստ ԱՀ ԱԺ նախագահի՝ չնայած Ստեփանակերտում 7-րդ գումարման ՀՀ խորհրդարանի բոլոր խմբակցություններին բարձր մակարդակով ընդունելու հնարավորություն է եղել, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը մի քանի անգամ այցելել է Ստեփանակերտ, սակայն գործնական աշխատանքների իմաստով այսօրվա հանդիպումը Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի հետ եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը ցույց տվեցին փոխգործակցության հետագա ճանապարհը:
«Վստահ եմ, որ այսօրվա քննարկումներից մեծ թվով հարցեր կառանձնացվեն հաջորդ ամիսներին մեր գործողությունների համար, ունենք կոնկրետ պայմանավորվածություններ մի քանի ուղղություններով, այդ թվում՝ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերի անցկացման: Արցախի խորհրդարանի պատվիրակության անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ ԱԺ նախագահին եւ մեր բոլոր գործընկերներին, քանի որ դիպուկ հարցադրումներ եղան, որոնք կօգնեն առաջիկա ամիսներին ավելի ճիշտ ուղղորդել մեր համատեղ աշխատանքը»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Արարատ Միրզոյանը եւս գոհունակություն է հայտնել նիստի արդյունքների կապակցությամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի անունից շնորհակալություն հայտնելով արցախցի գործընկերներին: Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը եւս ընդգծել է նիստի քննարկումների նպաստավոր ընթացքը՝ նշելով, որ օրակարգային թեման բացառիկ կարեւոր նշանակություն ունի, որի վերաբերյալ հնչել են լուրջ հարցադրումներ ու մտքեր, անդրադարձ է եղել հետաքրքիր նրբերանգների:
«Մեր խորհրդարանականներն այժմ առավել հստակ պատկերացում ունեն, թե ինչպիսի շեշտադրումներ պետք է արվեն զանազան միջազգային բազմակողմ ու երկկողմ շփումներում: Կարծում եմ, որ այս քննարկումները պետք է շարունակվեն, քանի որ գործընթացը շարունակական է: Նախանշեցինք հարցեր հետագա քննարկումների համար նաեւ այլ ոլորտներին առնչվող»,-ընդգծել է Ազգային ժողովի նախագահը:

Председатели НС Армении и Арцаха обобщили итоги заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству
15 мая в НС состоялся брифинг Председателя НС Армении А.Мирзояна и Председателя НС Арцаха А.Гуляна, в ходе которого главы парламентов двух армянских государств обобщили итоги 13-го заседания Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС Республики Армения и НС Республики Арцах.
А.Гулян от имени своих коллег и себя лично выразил удовлетворение состоявшимся очередным заседанием МПК, отметив эффективность прошедших дебатов. Депутаты в рамках темы о роли и перспективах активизации парламентской дипломатии в процессе урегулирования НК-конфликта получили возможность представить свои точки зрения, мнения и предложения.
По мнению Председателя НС Республики Арцах, несмотря на недавний прием в Степанакерте на высоком уровне всех фракций НС Армении седьмого созыва и неоднократные посещения арцахской столицы спикером НС Республики Армения, нынешняя встреча с главой парламента Армении и заседание МПК в плане практической работы указали дальнейший путь взаимодействия.
“Убежден, что сегодняшние дебаты позволят выделить множество вопросов для наших действий в последующие месяцы, имеются конкретные договоренности по нескольким направлениям, в том числе в проведении совместных заседаний. От имени делегации парламента Арцаха благодарю Председателя НС Армении и всех наших коллег, поднявших вопросы, помогающие наметить верные пути совместной работы на предстоящие месяцы”, - отметил А.Гулян.
А.Мирзоян также выразил удовлетворение результатами заседания, поблагодарив от имени НС РА арцахских коллег. Глава законодательного органа Армении подчеркнул благоприятный ход дебатов на заседании, отметив, что исключительно важное значение имеет повесточная тема, по которой подняты серьезные вопросы, озвучены мысли, отмечены интересные нюансы.
“Наши парламентарии ныне имеют более четкое представление, какие акценты должны быть сделаны в различных многосторонних и двусторонних международных контактах. Полагаю, эти дебаты должны продолжаться, поскольку процесс преемствен ный. Для последующих обсуждений наметили также вопросы, касающиеся других сфер”, - подчеркнул Председатель НС Армении.